تاکسکو | taxco

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۸,۸۵۴
پیش شماره تلفن: ۷۶۲+
ساعت:

شرح

یک شهر کوچک و مرکز اداری یک شهرداری تاکسکو د آلارکان است که در ایالت گوئرو مکزیک واقع شده است. تاكسو در قسمت شمال مركزي ايالت ، 36 كيلومتراز شهر ايگوالا ، 135 كيلومتر از پايتخت دولتي چيلپانسيو و 170 كيلومترجنوب غربي شهر مكزيك واقع شده است. این شهر به شدت با نقره در ارتباط است ، هم با استخراج آن و سایر فلزات و هم برای ساخت آن به جواهرات ، ظروف نقره و موارد دیگر. امروزه دیگر معادن پایه اصلی اقتصاد این شهر نیست. شهرت این شهر برای کارهای نقره ای ، به همراه خانه های زیبا و مناظر اطراف آن ، گردشگری را به اصلی ترین فعالیت اقتصادی تبدیل کرده است.پیش از ورود اسپانیایی ها به مکزیک ، جامعه بومی موسوم به “تاکسکو” در جایی واقع نشده بود که هم اکنون شهر مدرن است. این نام از دهکده ای در حدود ده کیلومتری جنوب یاد شده است که اکنون از آن به عنوان  Taxco El Viejo یاد می شود. در زمان های قبل از اسپانیایی ، این روستا از نظر منطقه مهمترین بود زیرا این صندلی فرماندار آزتک بود که ریاست جمع آوری خراج در هفت ولسوالی اطراف را بر عهده داشت. شهر مدرن تاکسکو اسپانیایی به دلیل فراوانی نقره در اینجا توسط Hernán Cortés در منطقه ای که قبلاً با نام Tetelcingo شناخته می شد ، تأسیس شد.

استخراج معادن در اینجا در دوره قبل از اسپانیایی آغاز شد و بومیان تعدادی از سنگ ها را برای اهداف تزئینی و آیینی استخراج کردند. اسپانیایی ها در سال 1532 چاه های نقره ای را در اینجا کشف کردند که کار معدنکاری نقره تجاری در این منطقه را آغاز کردند. عملیات استخراج معادن در منطقه در اوایل دوره استعماری بیشتر توسط معدنچیان حاشیه مانند Hacienda del Chorrillo و Hacienda San Juan Bautista که توسط کورتس یا رزمندگان وی تأسیس شده بود انجام می شد. در اواسط قرن 18th ، خوزه د لا بوردا به تاكسكو رسید و عملیات مدرن تر را در معادن به نام های Pedregal ، El Coyote ، San Ignacio و Cerro Perdido آغاز كرد. در بیشتر دوره های استعماری ، این منطقه کم جمعیت بود ، از جمله خود شهر تاکسکو. به همین دلیل به عنوان وابستگی مکزیکو سیتی اداره می شد. هنگامی که در سال 1850 دولت مدرن Guerrero ایجاد شد ، تاکسکو به عنوان کرسی شهرداری به همین نام انتخاب شد. از آنجایی که این شهر تنها شهری با هر اندازه در منطقه بوده است ، در طی چندین درگیری مختلف ، این شهر بارها و بارها گرفته شد. در طول جنگ استقلال مکزیک ، آن را توسط Hermenegildo Galeana در سال 1815 به دست گرفت. در طول جنگ اصلاحات ، توسط Porfirio Diaz در سال 1865 گرفته شد. در طول انقلاب مکزیک ، توسط عیسی موران و مارگاریتو گیلز در سال 1911 گرفته شد و توسط نیروهای کارانزا در سال  اشغال شد.

Silversmithing در تاكسو توسط ويليام اسپراتلینگ آمريكايي ، كه در دهه 1920 به اين شهر نقل مکان كرد ، و با ایجاد كارگاه هاي طراحی نقره و موارد صادر شده ، بيشتر در آمريكا ، دوباره فعال شد. گردشگری با شهرت خود در صنعت نقره نویی ، به یک نیروی اقتصادی مهم در تاكسکو تبدیل شد.در سال 1521 ، یک اکسپدیشن اسپانیایی به سفارش هیرن کورتس گروهی از سربازان را برای جستجوی قلع به منظور ترکیب با مس برای تولید توپهای نظامی فرستاد. این سفر با برخی از نمونه های معدنی که ظاهر شد و به نظر می رسید قلع است ، بازگشت. آنها پس از آزمایش فلز به رنگ روشن ، دریافتند که این فلز نقره قیمتی است. کمی بعد ، کورتس طرف دیگری را برای کاوش در منطقه فرستاد. استعمارگران اسپانیایی به سرعت ساختن جامعه جدیدی به نام تاكسكو را آغاز كردند كه نام آن در دهكان هند در چند كیلومتری شهر قرار گرفت. آنها سنگ معدن نقره را در سال 1534 کشف کردند و طی 200 سال آینده ، تاكسو به جامعه مهم صنعت معدن اسپانیا تبدیل شد. بعداً ، دو برادر ، فرانسیسکو و خوزه د لا بوردا ، برای ساختن ثروت خود با نقره از اسپانیا وارد اسپانیا شدند.

اقتصاد تاکسکو

نقره و گردشگری مربوط به وضعیت تاكسکو به عنوان یك شهر نقره ای پایه اصلی اقتصاد است. استخراج معادن دیگر کارفرمای اصلی شهر نیست. آخرین عملیات بزرگ معدن در حومه شهر ، شرکت صنعتی Minera México S.A. ، عملیات اجرایی آغاز شده در سال 2007 به دلیل کاهش ذخایر و مشکلات کارگری را انجام داد. بیشتر فعالیت تجاری مربوط به نقره تولید و فروش جواهرات نقره ، ظروف نقره و کالاهای دیگر است. تجارت در نقره در اینجا هم منطقه ای و بین المللی است. خیابان های این شهر مملو از فروشگاه های نقره فروشی و فروش جواهرات ، ظروف نقره و کالاهای دیگر است.

آب و هوا در تاکسکو

آب و هوا در تاکسکو معتدل است و میانگین آن در حدود 27 درجه سانتیگراد و متوسط بارندگی در حدود 17 درجه سانتیگراد در طول سال است. فصل خشک از نوامبر تا آوریل به طول می انجامد ، و باران ها معمولاً از ژوئن تا سپتامبر رخ می دهند. غیر معمول برای چنین شرایط آب و هوایی ، همه رکورد زمان در اواسط فصلی باران در آگوست رخ داده است.

 

دیدنی‌ها