تارتو | tartu

مشخصات شاخص

کشور: استونی
جمعیت: ۹۳,۸۶۵
پیش شماره تلفن: ۳۷۲+
ساعت:

شرح

 تارتو دومین شهر بزرگ استونی است.تارتو اغلب مرکز فکری کشور به حساب می آید ، به خصوص از آن جایی که در آن مکان قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه کشور یعنی دانشگاه تارتو قرار دارد. این شهر همچنین دارای دیوان عالی استونی ، وزارت آموزش و تحقیقات و ساختمان جدید موزه ملی استونی ، در اکتبر سال 2016 افتتاح شد.همچنین زادگاه جشنواره های ترانه استونی است.در 186 کیلومتری در جنوب شرقی تالین و 245 کیلومتری در شمال شرقی ریگا واقع شده است ، تارتو بر روی Emajõgi  رودخانه مادر قرار دارد که دو دریاچه بزرگ استونی را به هم وصل می کند. این شهر توسط فرودگاه تارتو سرو می شود.از سال 1918 از نام استونیایی Tartu استفاده شده است ، اما از آنجا که این شهر در طول تاریخ تحت کنترل حاکمان مختلف بوده است ، نامهای مختلفی برای آن در زبان های مختلف وجود داشته است. بسیاری از آنها در نهایت از اولین شکل مورد تأیید ، تارتو استونیایی گرفته می شوند. در آلمانی ، سوئدی و لهستانی این شهر شناخته شده است. شواهد باستان شناسی اولین شهرک دائمی در سایت تارتو مدرن متعلق به اوایل قرن 5 میلادی است. قرن 7th ، ساکنان محلی یک استحکام چوبی در قسمت شرقی Toome Hill ایجاد کرده بودند.

اولین اثر ضبط شده منطقه در سال 1030 توسط مسیحیان کیوان روس ساخته شد. یاروسلاو اول حکیم ، شاهزاده کیف ، آن سال به منطقه حمله کرد ، قلعه خود را در آنجا بنا کرد و آن را یوریف نامگذاری کرد. نام حاکمان کیوان سپس ادای احترام خود را از ناحیه باستانی استونی اوگونیا جمع آوری کردند ، احتمالاً تا سال 1061 ، هنگامی که طبق تواریخ ، یوریف توسط قبیله استونیایی به نام سوسول سوخته شد. کیوان روس “بار دیگر تارتو را از سال 1133 برای مدت نامعلومی کنترل کرد ، احتمالاً تا 1176/1177. در قرن دوازدهم تارتو مشهورترین شهرک اسلاوی در سرزمین چاد بود. مورخ آماتور استونیایی ، Enn Haabsaar حدس می زند که “یوریف” که در این زمینه ذکر شده است ، در واقع بیلا Tserkva ، اوکراین است ، شهری که در همین زمان ، 1032 توسط Yaroslav I Wise as Yuriev نیز تأسیس شد. نظرات او توسط مورخ Ain Mesesalu مورد انتقاد قرار گرفته است.

در دوره جنگهای صلیبی شمالی ، در اوایل قرن سیزدهم ، قلعه تارباتو توسط شوالیه های صلیبی Livonian – که به عنوان برادران شمشیر نیز شناخته می شوند اسیر شد و توسط استونی ها بازپس گرفت. چندین بار در سال 1224 ، پس از آنكه اوگونیای برتری شاهزاده های نوگورود و اسكوكس را كه اعزام سربازان اضافی به رهبری شاهزاده ویاچكو كوكنوئیس به قلعه را به دست آوردند ، تشخیص داد ، برای صلیب صلیبیان آلمان برای آخرین بار محاصره و فتح شد. پس از آن ، معروف به تارتو در دوره قرون وسطهای بعدی و پایتخت اسقف نیمه تمام مستقل از Dorpat به یک مرکز تجاری با اهمیت قابل توجه تبدیل شد.در سال 1262 ارتش شاهزاده دمیتری از پرزلاول ، فرزند الكساندر نوسكی ، حمله به درپات را آغاز كرد و شهر را به تصرف و ویران كرد. سربازان وی نتوانستند قلعه اسقف را در تووم هیل اسیر کنند. این رویداد در هر دو سناریوی آلمانی و قدیمی شرقی اسلاو ضبط شده بود ، همچنین اولین سابقه اسکان بازرگانان و صنعتگران آلمانی که در کنار قلعه اسقف بوجود آمده بودند را فراهم کرد.

آب و هوای تارتو

تارتو در منطقه معتدل قاره قرار دارد. آب و هوا با توجه به عرض جغرافیایی نسبتاً معتدل ، عمدتا به دلیل نزدیکی دریای بالتیک و جریانهای هوای گرم از اقیانوس اطلس است. با این وجود ، نفوذ قاره را می توان در روزهای گرم تابستان و طلسم سرد در زمستان احساس کرد ، هنگامی که گاهی اوقات دما ممکن است از 30 درجه سانتیگراد پایین بیاید. به طور کلی تابستان ها گرم و زمستان ها سرد هستند.

 

 

دیدنی‌ها