تاماله (tamale)

مشخصات شاخص

کشور: غنا | Ghana
جمعیت: ۳۶۰,۵۷۹
پیش شماره تلفن: ۳۷+
ساعت:

شرح

تاماله 

تاماله پایتخت منطقه شمال غنا است. تاماله سومین شهر بزرگ غنا است. این شهر در 600 کیلومتری شمال آگرا واقع شده است. بیشتر ساکنان تاماله مسلمان هستند ، همانطور که توسط تعداد زیادی مساجد در تاماله ، که مهمترین آنها مسجد مرکزی است ، منعکس شده است. تاماله به دلیل موقعیت مرکزی که دارد ، به عنوان مرکز اصلی فعالیتهای اداری و تجاری در منطقه شمالی ، دو برابر سرمایه سیاسی ، اقتصادی و مالی منطقه شمالی است. مرکز تماله میزبان شعب منطقه ای مؤسسات مالی و تعداد قابل توجهی از سازمان های غیردولتی بین المللی است. تاماله در چند سال گذشته به طور قابل توجهی توسعه یافته و دگرگون شده است.

صنعت میهمان نوازی با هتل ها و مهمان های جدیدی در حدود تاماله ساخته شده است. تاماله از جمع شهرهایی بزرگ شد که در آن می توان ترکیبی از معماری خانه های گل و لای سنتی و ساختمانهای مدرن را پیدا کرد.

جغرافیای شهر

تاماله در چهارراه سه مسیر تجاری باستانی واقع شده است. قرن ها پیش به عنوان یک مرکز تجاری برای منطقه شمالی شروع به رشد کرد. جاده شمال به جنوب از پاگا و بولگاتانگا به سالاگا دارای مهاجمان بود ، در حالی که سایر بازرگانان کالاهای خود را به این شهر آورده بودند. نمک از دابویا ، به شمال غربی تاماله آمد ، و راهی را طی کرد که به سمت یندی ادامه داشت. با افزایش مسافت تا محل بازار ، مردم شروع به اسکان در جای دیگری در حوالی گذرگاه کردند ، به همین ترتیب محله های تاشیگو و ابو آمدند.

هجوم شمالی ها از بورکینا فاسو امروزی منجر به ساختمان موشی زونگو شد. در همین زمان ، روستای دورافتاده ویتگن به وجود آمد. شهرهای باغ به تاماله آورده شد و در پشت ساكاساكا ، املاك كالپوهین رشد كرد ، حتی در حال حاضر همسایگی دلپذیری با درختان فراوان ، باغهای بزرگ و خانه های كوچك. در دهه 1970 ، پسوندهای شهری همچون زوگللی ، لاماکارا و لامشگو ساخته شد ، محله هایی که با برنامه ریزی برای صندوق های مسکونی خانه ها و خیابان ها و کوچه های مرتفع ساخته شده است. به نظر می رسد از سال 2000 ،این شهر با سرعت بیشتری رشد کرده است ، بنابراین کل منطقه تاماله اکنون در حال جمع آوری شهری است.

سیستم دولتی شهر

تاماله دارای سیستم دولتی شهردار – شورا است که در آن شهردار اختیارات گسترده اجرایی دارد. شهردار توسط رئیس جمهور غنا منصوب می شود و در شورای شهر ، مجلس کلانشهر تمیل تصویب می شود ، اگرچه از سوی ساکنان این شهر پیشنهاداتی برای افزایش مسئولیت پذیری این دفتر با انتخاب شهردار مطرح شده است. شهردار فعلی تاماله هون است. ادریسو موسی برتر. نام مجمع متروپولیتن تماله هم برای پارلمان محلی و هم برای مجریان محلی در خدمت است. این شهر مرکز اصلی آموزش در غنا شمالی است. در حال حاضر ، در کل 742 مدرسه اصلی در کلان شهر است. این شامل 94 مهد کودک ، 304 مدرسه ابتدایی ، 112 دبیرستان و 14 دبیرستان است. بقیه موسسات فنی حرفه ای ، دو دانشکده آموزش ، پلی تکنیک و دو دانشگاه – یکی دولتی و دیگری خصوصی هستند.

آب و هوای تاماله

تاماله دارای آب و هوای گرم و مرطوب گرمسیری است. کلانشهرها یک فصل بارانی را از آوریل تا سپتامبر یا اکتبر تجربه می کنند و اوج باران در ماه های جولای و آگوست رخ می دهد. میانگین بارندگی سالانه 1100 میلی متر در طی 95 روز بارندگی در قالب بارش های گرمسیری است. در نتیجه ، تولید محصولات زراعی اصلی در فصل بارانی کوتاه محدود است. فصل خشک معمولاً از نوامبر تا اوایل آوریل است. تحت تأثیر وزش باد شدید شمال غربی است ، در حالی که فصل باران تحت تأثیر وزش باد شدید مرطوب جنوب غربی است. میانگین دمای روز از 28 تا 43 درجه سانتیگراد است ، در حالی که میانگین دمای شب از 18 تا 25 درجه سانتیگراد است. میانگین میزان آفتاب روزانه سالانه در حدود 7.5 ساعت است.