تالین | Tallinn

مشخصات شاخص

کشور: استونی
جمعیت: ۴۴۰٬۹۵۰
پیش شماره تلفن: ۶۴(۳۷۲)+
ساعت:

شرح

تالین پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2011، بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور استونی است. شهری با جاذبه‌های طبیعی و تاریخی بی‌نظیر، فرهنگی غنی و حتی غذاهای خوشمزه و خوش طعم یکی از بهترین شهرهای توریستی دنیاست که هر ساله میزبان بی‌شماری گردشگر کنجکاو و علاقه‌مند به تاریخ و قرون وسطا شده است. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبای قرون وسطایی سفر کنید.

معرفی شهر تالین

تالین که امروزه در زبان استونیای معنی قلعه دانمارکی را می‌دهد، در گذشته به کلون شهرت داشته و مورخ مسلمان مشهور، شریف ادریسی نیز در آثار خود به آن به عنوان قلعه‌ای کوچک اشاره نموده است. قدمت این شهر تاریخی به قرن 13 میلادی برمی‌گردد و قدیمی‌ترین پایتخت در میان کشورهای شمال اروپاست. این شهر بارها مورد تاخت و تاز سایر کشورها واقع شده و آخرین تعرض به آن توسط نازی‌ها و طی سال‌های 1941 تا 1944 بوده است. جالب اینجاست که این شهر با تمام شمایل قرون وسطایی خود، امروزه جز ده شهر برتر دنیا در استفاده از فناوری دیجیتال می‌باشد. 

گردشگری

مانند سایر شهرهای حوزه بالتیک، بخش قدیمی این شهر نیز به دلیل وجود آثار به جا مانده فراوانی از قرون وسطا در آن، در فهرست میراث فرهنگی یونسکو به ثبت رسیده است. کاخ کادریورگ، موزه هنر استونی، کلیسای جامع الکساندر نوسکی، کلیسای جامع سنت ماری و دیوارهای تالین از جمله اماکن دیدنی و جذاب شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر در شمال غربی کشور استونی و درست در جنوب خلیج فنلاند قرار گرفته و از این حیث شمالی‌ترین نقطه اروپا، قبل از کشورهای اسکاندیناوی است. همچنین در 380 کیلومتری شرق استکهلم و 324 کیلومتری غرب سن‌پترزبورگ واقع شده است. دو دریاچه به نام‌های اولمیسته و هارکو را در خود دارد و بلندترین نقطه آن با 64 متر ارتفاع از سطح دریا در جنوب غربی آن و در ناحیه هیونومه قرار گرفته است. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه به شدت سرد و برفی است. زمستان‌های بسیار سرد که گاهی دمای هوا حتی به منفی 32 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد و تابستان‌های خنکی دارد.

دیدنی‌ها