طالقان | Taleghan

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۶٬۹۷۶
پیش شماره تلفن: ۰۲۶۲۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

طالقان | Taleghan

طالقان مرکز شهرستانی به همین نام در استان البرز که در میان رشته کوه‌های البرز در منطقه ییلاقی واقع شده است. این شهر زیبا با داشتن چشمه‌های متعدد، آبشارهای خروشان، کوه‌های سربه فلک کشیده، یخچال‌های طبیعی و آثار مذهبی و تاریخی و همچنین آب و هوای مطلوب، منطقه‌ای بکر و آرامش‌بخش را برای مسافران فراهم می‌نماید و به یکی از مقاصد اصلی گردشگران در ایران تبدیل شده است. همراه با ایلیا گشت این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی طالقان

شهرک، گلینک، کولج و پردسر چهار محله اصلی‌ای هستند که شهر طالقان را به وجود می‌آورند. تلکان نامی بوده که در قدیم برای این شهر به کار می‌رفته است و ریشه آن به کلمه تل در گیلان و مازندران برمیگردد که به منطقه‌ای نسبتا بلند گفته می‌شده است. «طالقان» شکل عربی شدهٔ «تلکان»، یعنی «سرزمین پر کوه» است که این معنی با ویژگی‌های جغرافیایی طالقان نیز سازگاری دارد. مردمان این دیار هنوز هم به بلندترین منطقه خود تل می‌گویند.

مشاهیر

این خطه مشاهیر معروف و به‌نامی همچون آیت الله سید محمود طالقانی، جلال آل احمد، پروفسور مهدی باریکانی، سعید رفیعی، مهرداد میناوند و احسان حدادی را به ایران و جهان معرفی نموده است.

کوی منتظران یا روستای ایستا

نکته و موضوع بسیار جالب در مورد این شهرستان، وجود منطقه مسکونی عجیب و مرموز و اسرار آمیزی در آن است. از اواخر دهه شصت عده‌ای از پیروان تجددگریز میرزا صادق مجتهد تبریزی (متوفای ۱۳۱۱ خورشیدی) در شرق این شهرستان روستایی را به وجود آوردند که از آن زمان تا کنون حاضر به استفاده ازهیچ امکانات مدرن و جدید و تکنولوژی‌هایی از قبیل آب لوله‌کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات و وسایل ارتباطی نشده‌اند. آن‌ها همچنان بر تقلید از میرزا صادق تبریزی باقی مانده‌اند و به سبک زندگی یک قرن پیش ایرانیان زندگی می‌کنند. این محل به «ترک آباد» و «فانوس آباد» هم مشهور است. همچنین آنان شناسنامه ندارند و جز آمار جمعیت ایران نیز محسوب نمی‌شوند.

جغرافیا

این منطقه در میان رشته کوه‌های البرز و در 120 کیلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته است. از شمال با مازندران و الموت، از جنوب با ساوجبلاغ و فشگلدره همسایه است.

دیدنی‌ها