طبس | Tabas

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۹٬۶۵۸
پیش شماره تلفن: ۵۶(۹۸)+
ساعت:

شرح

طبس، عروس کویر ایران و در واقع یکی از زیباترین شهرهای شرق ایران که به پهناورترین شهرستان ایران نیز مشهور است. این شهر مرکز شهرستانی به همین نام در استان خراسان جنوبی است که تا چندین سال پیش جزیی از استان یزد به شمار می‌رفت. این شهر با زیبایی‌های طبیعی منحصر به فرد و تاریخ کهن و بسیار غنی خود، با برخورداری از جاذبه‌های تاریخی و طبیعی بی‌نظیر، مقصد گردشگران بی‌شماری از داخل و خارج کشور شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبای کویری پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر طبس

طبس که به گفته خیلی‌ها در گذشته با نام تب بس شناخته می‌شده، به دلیل قرارگیری در کویر و گرما و داغی بسیار زیاد به این نام شهرت یافته و معنای آن گرما بس بوده است. هرچند عده‌ای نیز نام آن‌را به دوران سلوکیان نسبت داده‌اند. این شهر که از دوره هخامنشیان برپاست، زمانی شهری مرزبان نشین وابسته به ایالت پارت یا همان خراسان بزرگ بوده است. جالب اینجاست که گفته می‌شود کوروش کبیر به همراه ناپدری خود تا سن شانزده سالگی در این منطقه می‌زیسته است. این شهر در تمام طول تاریخ ایران شکوه و عظمت خود را حفظ نمود و حتی در دوران حمله مغول به کشور، از گزند آنان دور ماند و پذیرای مهاجرین بسیار از سایر مناطق ایران شد. با این وجود در زلزله سال 1357 به طور کامل تخریب و ویران شد. قربانیان این حادثه ناگوار حدود 10 هزار نفر گزارش شده بودند. 

اقتصاد

این شهر به دلیل موقعیت خوب استراتژیک خود که پیوند دهنده استان‌های کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی و اصفهان است، و وجود سدهای نهرین ،کریت، دره بید و امکانات ترابری، ریلی، هوایی و جاده ای، پتانسیل تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین قطب‌های اقتصادی و سرمایه‌ای کشور را دارد. 

گردشگری

امامزاده کاظم، امامزاده علی، امامزاداه حسن، طاق شاه عباس، سد شاه عباسی، سد وزنی قوسی کریت، روستاهای ییلاقی ازمیغان و خرو، قلعه دختر، قلعه کلشانه، قلعه شاهزاده، مسجد دستگردان و کال جنی تنها برخی از جاذبه‌های توریستی و گردشگری این شهر زیبا و تاریخی محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

طبس در فاصله 540 کیلومتری مشهد و 270 کیلومتری بیرجند، 365 کیلومتری یزد و 210 کیلومتری شهرستان فردوس واقع شده است. 

آب و هوا

آب و هوای آن مانند سایر مناطق کویری ایران گرم و خشک با تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های نسبتا سرد است که در هر صورت شب‌های نسبتا سردی را سپری می‌کند. 

دیدنی‌ها