سگد | szeged

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۶۰,۷۶۶[
پیش شماره تلفن: ۳۶+
ساعت:

شرح

سگد سومین شهر بزرگ مجارستان ، بزرگترین شهر و مرکز منطقه ای دشت بزرگ جنوبی و صندلی ایالت است. دانشگاه سگد یکی از برجسته ترین دانشگاه های مجارستان است. جشنواره معروف مشهور هوای باز این شهر اولین بار در سال 1931 برگزار شد ویکی از اصلی ترین جاذبه های است که هر تابستان برگزار می شود . سگد و منطقه آن از زمان های بسیار قدیم سكونت داشته است. در قرن دوم پس از میلاد ، یک پست بازرگانی رومی در جزیره ای در تیسا مستقر شد ، و پایه های قلعه سگد نشان می دهد که این سازه ممکن است بر روی یک قلعه حتی زودتر ساخته شده باشد. امروز فقط یک گوشه از قلعه هنوز ایستاده است. در طول حمله مغول ، این شهر ویران شد و ساکنان آن به سوی مرداب های مجاور گریختند ، اما خیلی زود برگشتند و شهرشان را دوباره ساختند. در قرن چهاردهم میلادی ، در زمان سلطنت لوئیز بزرگ ، سگد به مهمترین شهر مجارستان جنوبی بدل شد ، و با نزدیک شدن ارتشهای ترکیه به مجارستان ،اهمیت استراتژیک سگلد افزایش یافت. پادشاه سیگیسموند از لوکزامبورگ دیواری داشت که در اطراف شهر ساخته شده است. سگد در سال 1498 به جایگاه شهر سلطنتی آزاد شد.

سگد برای اولین بار در تاریخ 28 سپتامبر 1526 توسط ارتش ترکیه غارت شد ، اما تنها در سال 1543 اشغال شد و به مرکز اداری عثمانیان تبدیل شد. این شهر در 23 اکتبر 1686 از حاکمیت ترکیه آزاد شد و در سال 1715 وضعیت شهر سلطنتی رایگان را بدست آورد. در سال 1719 ، سگد سلاح خود را از چارلز سوم دریافت کرد. طی چند سال آینده ، سگد رشد و پیشرفت کرد. راهبان Piarist در سال 1719 وارد سگد شد و یک مدرسه گرامر جدید را در 1721 افتتاح کرد. این شهر همچنین سخنرانی های علمی و نمایش های تئاتر را برگزار کرد. این سالها نه تنها سعادت بلکه روشنگری را به ارمغان آورد. بین سالهای 1728 و 1744 محاکمه جادوگر در شهر مکرر بود ، که دادگاه های جادوگر سگد از 2728-228 ممکن است بزرگترین باشد. محاکمات جادوگران توسط مسئولین تحریک شده بودند که تصمیم گرفتند با این اقدام ، مشکل شکایت های عمومی درباره خشکسالی و پیامدهای آن از قحطی و بیماری همه گیر را با ایجاد مسئولیت بر عهده مردم در بین آنها ، که با شیطان ابراز همدردی کرده بودند ، برطرف کنند.

سگد به عنوان خانه پاپریکا شناخته می شود ، ادویه ای که از میوه های خشک و پودر کپسولی ساخته شده است. پاپریکا در نیمه دوم قرن شانزدهم به عنوان یک گیاه زینتی وارد مجارستان شد. حدود 100 سال بعد این گیاه به عنوان گیاه دارویی کشت شد و همانطور که ما آن را می شناسیم پاپریکا است. امروزه این شهر دارای ساختمانهای زیبا و راههای وسیعی است. این عمدتا به دلیل سیل بزرگی در سال 1879 است که به معنای واقعی کلمه ، کل شهر را از بین برد. امپراتور فرانتس جوزف از این شهر بازدید کرد و قول داد که “سِگِد زیباتر از گذشته خواهد بود”. وعده خود را حفظ کرد. طی سالهای بعد شهری جدید و مدرن از بین ویرانه ها ظاهر شد ، که دارای کاخ ها و خیابان های گسترده بود.

موقعیت جغرافیایی و آب و هوای سگد

سگد در نزدیکی مرز جنوبی مجارستان ، درست در جنوب دهانه رودخانه ماروس ، در هر دو ساحل رودخانه تیسزا ، تقریباً در مرکز حوضه کارپات واقع شده است. سگد در زمستان زمستان های سرد ، تابستان های گرم و باران های نسبتاً کم دارد. به دلیل ساعت های زیاد نور خورشید که سالانه گزارش می شود ، سگد اغلب شهر آفتاب خوانده می شود.