سووا | Suva

مشخصات شاخص

کشور: فیجی | Fiji
جمعیت: ۸۸,۲۷۱
پیش شماره تلفن: ۶۷۹+
ساعت:

شرح

سووا شهری بندری و بسیار زیبا در سواحل جنوب شرقی جزیره ویتی لوو است که از سال 1877 به عنوان پایتخت کشور جزیره‌ای فیجی شناخته می‌شود. برای کسانی که به دنبال سفر به مناطق ناشناخته و دور افتاده هستند و یا می‌خواهند چند روزی را در سواحل زیبای اقیانوس آرام در کنار عظمت پرشکوه و بی‌نظیر چشم‌انداز این اقیانوس وسیع به استراحت بپردازند، این شهر می‌تواند دروازه ورود آنان محسوب شود. ایلیا گشت در این مقاله تصمیم به معرفی این شهر زیبای اقیانوسیه گرفته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر سووا

سرو اپینیزا کاکاباو (اولین پادشاه فیجی) در سال 1868 به عنوان بخشی از بدهی خود به ایالت متحده امریکا پنج هراز متر مربع از زمین‌های اطراف روستای کوچک سووا را در اختیار شرکت استرالیایی پولینزی قرار داد. هدف اصلی این شرکت توسعه زراعت صنعت پنبه در این منطقه بود. اما زمین و آب و هوای نامناسب مانع از فعالیت بیشتر آنان در این منطقه شد. در سال 1874 استعمار فیجی توسط انگلستان به اتمام رسید و در سال1877 پایتخت فیجی از شهر لووکا که جغرافیای آن محدودیت‌های بسیاری برای دولت‌مردان به وجود آورده بود به شهر سووا انتقال یافت. این شهر امروزه به عنوان مرکز سیاسی و بازرگانی اصلی مجمع‌الجزایر فیجی شناخته می‌شود و بزرگ‌ترین شهر با پیشرفته‌‌ترین امکانات در کل اقیانوس آرام جنوبی می‌باشد. ساکنین آن اکثرا از بومیان فیجی و یا فیجیایی‌های هندی‌تبار می‌باشند. 

اقتصاد

این شهر مقر اصلی بسیاری از موسسات مالی، وزارت‌خانه‌ها، سازمان‌های غیر دولتی و ادارات دولتی است. فجیایی‌های هندی‌تبار تا حد زیادی اقتصاد شهر را در دست گرفته‌اند. صنعت گردشگری مهم‌ترین صنعت آن است و اسکله کشتی‌های مسافرتی بین‌المللی در این منطقه به رونق آن کمک شایانی کرده است. 

جغرافیا و آب و هوا 

سووا بزرگ‌ترین شهر کشور فیجی است که در استان ریوا و در بخش مرکزی این مجمع‌الجزایر واقع شده است. این شهر به همراه شهرهای لامی، ناسینو و ناصوری یک سوم جمعیت کشور فیجی را در خود جا داده‌اند و به عنوان راهروی سووا-ناصوری شناخته می‌شوند. آب و هوای این شهر جنگلی بارانی استوایی است. میزان ریزش باران در این منطقه به قدری زیاد است که زمانی که می‌گویند در فیجی هوا خوب است در واقع یعنی باران نمی‌بارد. تابستان‌های گرم و شرجی با میانگین دمای 28 درجه سانتی‌گراد و زمستان‌های معتدل با میانگین دمای 22 درجه سانتی‌گراد دارد. 

دیدنی‌ها