سونیانی | Sunyani

مشخصات شاخص

کشور: غنا | Ghana
جمعیت: ۲۰۸,۴۹۶
پیش شماره تلفن: ۳۵+
ساعت:

شرح

سونیانی یک شهر و پایتخت منطقه Bono و شهرداری سونیانی غنا است. این شهر عمدتاً از قبیله پاداشها تشکیل شده است. این شهربا مناطق مرتفع جنگلی آشیانه جنوبی احاطه شده است. شهر سونیانی به عنوان اردوگاه پاسگاه برای شکارچیان فیل در طول قرن نوزدهم قیام کرد. نام آن از کلمه اکان برای فیل “Osono”  نشات گرفته است. در سال 1924 ، دولت استعمار سونیانی را به عنوان دفتر ولسوالی منصوب کرد. به دنبال احداث جاده ای که این شهر و شهر کوماسی را به هم وصل می کند ، سونیانی به قطب مهمی در توزیع کاکائو ، آجیل کولا و غذاهای اصلی مانند ذرت و مربا تبدیل شد. امروز سونیانی محل اقامت دولت منطقه ای و برون آهفو است. اگرچه به طور قابل توجهی از کوماسی کوچکتر است ، این شهر به سرعت در حال رشد است و به طور موثری حومه فیپره و آبسیم را درگیر کرده است. این شهر در حال حاضر خانه آفریقای جهانی داروسازی محدود AGP  ، تنها شرکت تولید داروسازی در سونیانی و بخش شمالی غنا است. این شرکت یک شرکت وابسته از AGP Canada Inc با دفتر شرکت در تورنتو ، انتاریو ، کانادا است و داروهای عمومی تولید می کند. شرکت معدنی چند ملیتی – حضور طلای نیومونت در کنیاز در نزدیکی کنونی اقتصاد و رشد اقتصادی شهر را با همه ابعاد تقویت کرده است. این شهر دارای چندین موسسه مالی از جمله شعبه ای از بانک غنا ، بانک تجارت غنا ، بانک بارکلیز ، بانک SG-SSB ، بانک ساحل صحرا ، بانک زنیت ، بانک توسعه کشاورزی غنا ، بانک استنبیک ، اکوبانک غنا و ملی است. همچنین شش بانک روستایی ، تعدادی اتحادیه های اعتباری و موسسات بیمه وجود خدمات مالی شهر را تکمیل می کنند.

گردشگری در این شهر مبتنی بر محیط طبیعی اطراف شهر است. تعدادی از سه هتل 3 ستاره ، بیش از پانزده هتل مدرن و خوابگاه های دارای امتیاز و تعدادی مهمانخانه و رستوران که در این شهر نیز یافت می شود وجود دارد. از جمله جاذبه های این شهر خانه کاکائو است ، طلوع بلند که حاکی از حاکم بر افق سانیانی است. این ساختمان دارای دفتر مرکزی چندین شرکت منطقه ای برونگ آهفو و بوتیک های متعدد است. ساختمانهای دیگر مورد علاقه سونیانی عبارتند از کلیسای جامع ، و ساختمان ملکه صلح ، شوالیه خانه جان. علاوه بر این ، آبشارهای Kintampo و پناهگاه میمون Boabeng در فیما ، در فاصله کوتاهی از خارج از شهر قرار دارند. شهر سانیانی دارای سه بیمارستان است که یکی از آنها ، بیمارستان عمومی سنیانی ، یک پیشرفت در سطح کشور است که در سال 2003 افتتاح شد. هشت درمانگاه و سه خانه زایمان نیز در این شهر فعالیت می کنند. تعداد زیادی کلینیک نیز یافت می شود. این شهر توسط فرودگاه سونیانی که یک فرودگاه داخلی است افتتاح شد در 13 ژوئیه 1974 ارائه شده است. با این حال ، به دلیل محدودیت طول باند ، این فرودگاه برای استفاده توسط هواپیماهای برد متوسط ​​مناسب نیست و به طور کلی فقط مسافران را به فرودگاه کوماسی و فرودگاه تاکروادی وصل می کند و حمل و نقل عمومی شامل حمل و نقل جاده ای است.

اقتصاد سونیانی

اقتصاد سونیانی عمدتاً کشاورزی است و تقریباً 48٪ از مردم مشغول تولید محصولات کشاورزی هستند. حدود 24 درصد از جمعیت در بخش خدمات شاغل هستند و پس از آن تجارت و صنعت که به ترتیب 15٪ و 13٪ جمعیت را تشکیل می دهند. بسیاری از زنان و افراد غیرمجاز به ویژه در چارشنبه بازار تجارت می کنند. این شهر توسط اداره رودخانه ولتا با برق تأمین می شود. منابع آب شامل آب باران و آب حاصل از نهرها ، رودخانه ها و چشمه ها است.