ساندرلند | Sunderland

مشخصات شاخص

کشور: انگلستان
جمعیت: ۱۷۴,۲۸۶
پیش شماره تلفن: ۱۹۱(۴۴)+
ساعت:

شرح

ساندرلند شهری در مرکز متروپولیتن ساندرلند است که در انگلستان و پادشاهی بریتانیای کبیر واقع شده و یکی از زیباترین شهرهای این کشور محسوب می‌شود. این شهر نیز مانند سایر شهرهای انگلیس با داشتن طبیعتی سرسبز و زیبا، مناظر طبیعی چشم نواز، رودهای خروشان، تاریخی پر فراز و نشیب، جاذبه‌های دیدنی بسیار، اماکن تاریخی و توریستی فراوان و نیز آب و هوایی مطلوب و معتدل یکی از بهترین مقاصد گردشگری انگلیس است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر پرداخته، با ما همراه شوید.

معرفی شهر ساندرلند 

از لحاظ تاریخی در منطقه دورهام سه شهرک اصلی در دهانه رودخانه ویر در محل امروزی شهر ساندرلند وجود داشته است. در ضلع شمالی این شهر و درست در دهانه رودخانه ویر منطقه مونک‌ویرماوس Monkwearmouth واقع شده که در سال 674 به دستور پادشاه اگفریت از نورتومبریا Northumbria زمینی را به بندیکت بیسکوپ Benedict Biscop اعطا کردند تا بتواند صومعه مونک‌ویرماوس را در آنجا بنا کند.

در سال 685 اگفریت زمین‌های بیشتری در ضلع جنوبی رودخانه به بیسکوپ اعطا کرد و از آنجایی که رودخانه این منطقه را از صومعه جدا می‌کرد به زمین جدا شده “sunder-land” شهرت یافت و تا قبل از اعطای منشور به آن در سال 1179 به عنوان یک روستای کوچک ماهیگیری شناخته می‌شد.

این دهکده قرون وسطایی با استفاده از موقعیت استراتژیک خود و گسترش تجارت زغال سنگ و نمک به عنوان یک بندر رشد نمود تا به شهر زیبای ساندرلند امروزی تبدیل شود. امروزه رودخانه زیبای ویر از میان شهر عبور کرده و شهر را به دو نیم تقسیم نموده است از همین‌رو پل‌های زیبایی بر بستر این رودخانه ساخته‌اند که در شب منظره بسیار زیبایی به شهر می‌بخشند. 

جغرافیا

این شهر در منطقه تیان اند ویر Tyne and Wear در دوازده مایلی شمال شرقی دورهام Durham و ده مایلی جنوب شرقی نیوکاسل Newcastle در دهانه رودخانه ویر در شمال شرقی انگلیس واقع شده است. 

آب و هوا 

اقلیم معتدل اقیانوسی مانند سایر شهرهای انگلیس بر این شهر نیز چیره شده است. با این وجود قرار گرفتن در سایه باران‌های پنین و سایر رشته کوه‌های غربی مانند رشته کوه لیک  Lake District و رشته کوه‌های جنوب غربی اسکاتلند این شهر را به یکی از کم‌ باران‌ترین شهرهای شمال انگلیس تبدیل کرده است. 

دیدنی‌ها