استکهلم

Stockholm

مشخصات شاخص

کشور: سوئد
جمعیت: ۲٬۱۹۲٬۴۳۳
پیش شماره تلفن: ۸(۴۶)+
ساعت:

شرح

استکهلم که پایتخت کشور سوئد است، علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور محسوب می‌شود، پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک نیز به شمار می‌رود. این شهر که یکی از زیباترین شهرهای دنیاست، هر گردشگر و بیننده‌ای را محسور طبیعت سرسبز و فوق‌العاده جذاب خود می‌کند. از پارک‌های شهر تا خانه‌های رنگارنگ و قدیمی آن، از بندر و سواحل دلفریب تا موزه‌ها و گالری‌های هنری بی نظیرش، همه و همه برای ساختن یک سفر خاطره‌انگیز کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی بیشتر این شهر رویایی پرداخته است.

معرفی استکهلم

استکهلم که شهری تاریخی است و حتی قدمت بسیاری از خانه‌های موجود در آن به صد سال و بیشتر نیز می‌رسد، برای نخستین بار نام آن در حماسه‌های اسکاندیناوی به‌نام آگنافیت ذکر شده است. همچنین نام کهن آن در کتاب شعر هیمس کرینگلا، اسنوری استورلوسون ثبت شده که به آگنی شاه مرتبط می‌باشد. این شهر، یکی از گران‌ترین مقاصد توریستی دنیاست که به دلیل وجود آبراهه‌ها و کانال‌های آبی زیاد به ونیز شمال معروف شده است. همچنین به دلیل استفاده از وسایل نقلیه‌ی پاک، یکی از تمیزترین و پاک‌ترین پایتخت‌های دنیاست که با به کارگیری از فناوری‌های پاک که سبب پایین آمدن میزان تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌شوند به عنوان پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۱۰ میلادی نیز انتخاب شده است.

اقتصاد

صنایع خدماتی و مشاغل بانکی مهم‌ترین مشاغل موجود در بین مردم این شهر است که شامل شرکت‌های فناوری مانند آی بی ام، اریکسون و الکترولوکس می‌شود. همچنین سوئد بانک، هندلزبانکن و شرکت خدمات مای اس ئی بی نیز از زیر مجموعه‌های مشاغل بانکی آن به شمار می‌روند. بعد از شرکت‌های سهامی خاص و شرکت بیمه فولکسام که بزرگترین شرکت بیمه سوئد است، شرکت اچ اند ام که یک شرکت چند ملیتی تولید پوشاک و لوازم آرایشی است، از معتبرترین صنایع اقتصادی آن محسوب می‌شود. همچنین صنعت گردشگری نیز از دیگر بخش‌های مهم و تاثیرگذار در اقتصاد آن است.

جغرافیا

محدوده شهری استکهلم در دو بخش اوپلاند و سودرمان لاند قرار گرفته است. مساحت شهر 188 کیلومترمربع و بر روی 14 جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده است. استکهلم و مناطق پیرامونش 24 هزار جزیره را در خود جای داده‌اند.

آب و هوا

به دلیل نزدیکی به قطب شمال، آب و هوای بسیار سردی بر این شهر حاکم است که سبب بارندگی‌های زیاد و تابستان‌های خنک شده است. در ماه ژانویه، میانگین دمای هوا بین ۱ تا ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد و در ماه ژوئن بین ۱۰ تا ۲۰ درجه‌ی سلیسیوس است. همچنین اینجا شهری است که طول روز در تابستانها 18 ساعت و در پاییز 6 ساعت است یعنی 6 ماه از سال روز و 6 ماه از سال را در شب سپری می‌کنند.

دیدنی‌ها