استاوانگر (Stavanger)

مشخصات شاخص

کشور: نروژ | Norway
جمعیت: ۱۳۲,۷۲۹
پیش شماره تلفن: ۵(۴۷)+
ساعت:

شرح

استاوانگر یا استاوانجر سومین شهر بزرگ کشور زیبای نروژ است که در جنوب غربی این کشور و در شبه جزیره‌ای به همین نام واقع شده است. این شهر که محل یکی از قدیمی‌ترین جوامع انسانی نروژ است با آثار باستانی متعدد، فرهنگی غنی، جاذبه‌های تاریخی و توریستی فراوان، طبیعتی سرسبز و خیره کننده، آب و هوای مطلوب، مردمانی شاد و مهمان‌نواز و فستیوال‌های جذاب و دیدنی به یکی از بهترین مقاصد توریستی دنیا تبدیل شده است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر استاوانگر 

استاوانگر که یکی از قدیمی‌ترین مناطق مسکونی نروژ است، دارای قدمتی نزدیک به قرن دوازدهم می‌باشد و سال تاسیس آن به 1125 میلادی برمی‌گردد. در مرکز این شهر تا حدی زیادی می‌توان خانه‌های چوبی قرن هجدهم و نوزدهمی را مشاهده نمود که بخشی از میراث فرهنگی شهر محسوب می‌شوند. این امر باعث شده که مرکز شهر به طور غیرمعمولی نسبت به سایر نقاط شهر جدا افتاده و بافت آن کاملا متفاوت باشد و به طور چشمگیری به کشش و گسترش جمعیت به سایر نقاط شهر کمک شایانی کرده باشد. این شهر که توسط جزیره‌های کوچک و بزرگ احاطه شده، قرن‌هاست که به عنوان یک مرکز تجاری مهم نیز شناخته می‌شود. هر ساله در ماه مه در این شهر فستیوال MaiJazz و در ماه آگوست فستیوال موسیقی Chamber برگزار می‌شود. 

اقتصاد

امروزه صنعت نفت یک صنعت کلیدی در این منطقه به شمار می‌رود و از این شهر به طور گسترده‌ای به عنوان پایتخت نفت نروژ یاد می‌شود در حالیکه همین امر در قرن بیستم باعث افزایش جمعیت و مهاجرت روزافزون به شهر شده است. شرکت انرژی نروژی Equinor بزرگ‌ترین شرکت در منطقه نوردیک است که مرکز آن در این شهر واقع شده است. 

جغرافیا و آب و هوا 

استاوانگر در غرب خود با دریا و در شرق با شهر بوکنافجوردن Boknafjorden هم مرز است. دو رود بایفجوردن Byfjorden و Gandsfjorden در امتداد ضلع شرقی شهر در جریان هستند. آب و هوای آن نیز به دلیل وجود جریان‌های گلف استریم نسبت به سایر نقاط نروژ گرمتر است. با این وجود اقلیم آن اقیانوسی است که اندکی نیز تحت تاثیر آب و هوای قاره‌ای قرار گرفته است. همین امر باعث شده با وجود بارندگی‌های نسبتا فراوان، زمستان‌های معتدل‌تری داشته باشد. 

دیدنی‌ها