اسپلیت | Split

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۷۸٬۱۹۲
پیش شماره تلفن: ۲۱(۳۸۵)+
ساعت:

شرح

اسپلیت دومین شهر بزرگ و بندری فوق‌العاده زیبا در کشور کرواسی است. این شهر تاریخی که در سواحل شرقی دریای آدریاتیک واقع شده، شهری منحصر به فرد از تلفیق سنت و مدرنیته است. بناهای به یادگار مانده  از امپراطوری عظیم رومی‌ها و بیزانس که در گوشه و کنار شهر جای خوش کرده‌اند، سواحل بکر و فریبنده دریای آدریاتیک، طبیعت سرسبز و شگفت‌انگیز، غارهای صخره‌ای در کنار فروشگاه‌های مدرن و رستوران‌های ناب با غذاهای خوشمزه، این شهر را در شمار یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای اروپایی آورده است. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر تاریخی زیبا خواهیم داشت، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر اسپلیت

اسپلیت یا اشپلیت شهری در منطقه دالماتیای کشور کرواسی است که برای هزاران سال محل سکونت انسان‌ها بوده و رومی‌ها جز اولین امپراطوری‌های سلطه‌گر بر این شهر بوده‌اند. این شهر در مرحله اول به‌عنوان مستعمره یونانی‌ها در قرن سوم یا دوم قبل از میلاد تاسیس شد. با این وجود نام آن در سال 650 میلادی برجسته شد، زمانی که رومی‌ها شهر سالونا در منطقه دالماتیا را به عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بودند. اما پس از غارتگری سالونا توسط آوارها و اسلاوها، مهاجران رومی به کاخ دیوکلتیان در این شهر که در سال 305 میلادی ساخته بودند و اقامتگاه امپراطورها محسوب می‌شد، پناه می‌برند. پس از رومی‌ها امپراطوری بیزانس، کروات‌ها، ونیزی‌ها و سپس اتریشی‌ها بر این سرزمین حکمرانی نمودند. 

اقتصاد

متاسفانه اقتصاد این شهر همچنان از سیاست‌ها خصوصی سازی دولت رنج می‌برد. در حالی‌که در دوره یوگسلاوی مرکز اقتصادی مدرن با پایه‌ها اقتصادی و صنعتی مدرن و متنوع بوده است. صنایع کشتی‌سازی، مواد غذایی، مواد شیمیایی، پلاستیک، نساجی و کاغذ و همچنین صنعت بزرگ گردشگری از جمله صنایع مهم آن به شمار می‌رفتند. امروزه صنایع قدیمی در حال احیا مانند صنایع غذایی، کاغذ، بتن و مواد شیمیایی و به‌خصوص صنعت گردشگری چرخ اقتصاد شهر را می‌چرخانند. این شهر هر ساله میزبان نمایشگاه قایق کرواسی است. 

گردشگری

کاخ باستانی دیوکلتیان، کلیسای جامع سنت دومنیوس، گالری ایوان مستروویچ، میدان مردم، موزه یادمان‌های باستان‌شناسی کرواسی، کلیسای سنت دومینیک، تئاتر ملی، موزه باستان‌شناسی، تعمیدگاه سنت جان و کاخ پاپالیچ و پارک جنگلی مریان از جمله اماکن توریستی این شهر هستند.

جغرافیا

اسپلیت بندری در سواحل شرقی دریای آدریاتیک و در نیمه جنوبی کرواسی است. این شهر بزرگ‌ترین بندر این منطقه و نیز مرکز ایالت اسپلیت دالماتسیا است. 

آب و هوا

اقلیم این شهر گرم و معتدل با تابستان‌های نسبتا خشک و زمستان‌های معتدل و مرطوب است. 820 میلی‌لیتر بارندگی سالیانه دارد و بیشترین دمای آن 30 درجه در ماه جولای است. دمای 5 درجه سانتی‌گراد در ماه ژانویه نیز سردترین دمای آن محسوب می‌شود. 

دیدنی‌ها