سنقر | Sonqor

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۴٬۲۵۶
پیش شماره تلفن: ۰۸۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

سنقر شهر آفتابگردان ایران که بیشتر با نام سنقر و کلیایی شناخته می‌شود، یکی از شهرستان‌های استان کرمانشاه است که به خاطر داشتن آب و هوایی ییلاقی و مطلوب، همراه طبیعتی زیبا و سرسبز که از هر گوشه و کنار آن چشمه‌ای درخشان از دل کوه جوشیده، به تازگی نظر گردشگران بسیاری را به خود جلب نموده است. این شهر که در دشت وسیع کلیایی و در دامنه کوه زیبا و با عظمت دالاخانی قرار گرفته با پیشینه تاریخی غنی خود، یکی از زیباترین شهرهای توریستی استان کرمانشاه است که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. همراه ایلیا گشت این شهر را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهرستان سنقر

سنقر به گفته خیلی‌ها نام خود را از نوعی پرنده شکاری شبیه باز که در این منطقه به فور یافت می‌شده، گرفته و در واقع کلمه‌ای ترکی است. البته حدس دیگری درباره نام آن به دوران سلجوقیان و طایفه‌ای از ترکان که به سرپرستی امیر بای‌سنقر در این منطقه سکنی گزیدند برمی‌گردد. بعدها نام این امیر سلجوقی که در عمران و آبادانی این شهر بسیار کوشیده بود بر نام شهر جاودانه گشت. درباره تاریخ آن نیز می‌توان گفت که به دلیل سرما و برودت هوای شدیدی که در گذشته‌ها داشته، تبعیدگاه زندانیان و تبعیدیان بوده است. امروزه مردم این شهر همگی شیعه مذهب هستند که به دو زبان ترکی سنقری و کردی با لهجه سنقری تکلم می‌کنند. 

گردشگری

منطقه نمونه گردشگری سراب گزنهله که یکی از هفت اثر طبیعی استان کرمانشاه است، کوه‌های بی‌مثال بیر و پریشان و آبشار بسیار زیبا و شگفت‌انگیز پریشان، منطقه کوهنوردی دالاخانی و قله زیبا و محصور کننده آن که در ارتفاعات آن می‌توان منظره پانورامای منحصر به فردی از شهر را دید و با ارتفاع 3350 متر سومین قله مرتفع این استان است، غار آهکی با عمق 150 متر که جز 5 غار عمودی عجیب و ترسناک ایران است، منطقه قدیمی خان امیران، کوه عجیب و سحرانگیز مادیان کوه با قله‌ای مسطح و صاف و بقعه تاریخی و پر رمز و راز مالک که بر تپه‌ای به همین نام واقع شده، از جمله جاذبه‌های دیدنی و گردشگری شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر که در شمال شرقی استان کرمانشاه واقع شده از شمال و شمال شرقی با استان کردستان، از شرق با استان همدان و در جنوب غرب با شهرستان‌های صحنه و کنگاور همسایه می‌باشد.

آب و هوا

شاید سنقر در قدیم جز سردترین شهرهای ایران بوده اما امروزه اندکی از میزان سردی آن کاسته شده با این وجود همچنان آب و هوای سرد و کوهستانی دارد که در زمستان‌ها با سرما و یخبندان‌های شدیدی مواجه شده و در تابستان‌ها هوا نسبتا گرم می‌شود.