صوفیه

Sofia

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۲۹۱٬۸۹۵
پیش شماره تلفن: ۰۲(۳۵۹)+
ساعت:

شرح

صوفیه یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای دنیا، پایتخت کشور بلغارستان است. به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای پایتختی اروپا شناخته می‌شود که در سده 8 میلادی بنیان‌گذاری شده است. این شهر زیبا که سال‌ها مستعمره امپراطوری روم و بعد از آن امپراطوری عثمانی بوده، حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. کلیساهای آن که چندین قرن زودتر از مساجدش به وجود آمدند رازهایی را دارند که هنور منتظر کشف شدن هستند. با این وجود بسیاری از بناهای این شهر در اواخر قرن 19 پس از استقلال کشور از سلطه عثمانی‌ها دوباره بازسازی شده و با پیوند خوردن به قسمت مدرن شهر نمایی بسیار زیبا را برای آن به وجود آورده‌اند. همراه با ایلیا گشت به این شهر تاریخی سفر می‌کنیم.

معرفی شهر صوفیه

صوفیه که دوازدهمین شهر بزرگ در اتحادیه اروپاست، زمانی سردیکا نام داشت که بنای آن به یک سردار رومی به نام کراسوس بازمی‌گردد. ریشه این نام نیز به اقوام سلت‌ها که سابقا در آنجا ساکن بوده و از اقوام هندواروپایی زبان بوده‌اند گرفته شده بود. نام صوفیه زمانی بر این شهر اطلاق شده که ترکان عثمانی کلیسای هاگیا سوفیای این شهر را در نوشتار خود به زبان ترکی صوفیه نوشتند. به دلیل حکومت طولانی عثمانی‌ها بر این شهر این نام در میان اهالی و مردم مناطق اطراف رواج یافت. این شهر از سال 1998 دارای خط مترو شده که هم اکنون با دو خط دارای 34 ایستگاه جهت حمل و نقل ساکنین شهر است. 

گردشگری

از تور‌های پیاده‌روی فوق‌العاده، کلیسا‌های تاریخی، موزه‌ها و حمام‌های آب معدنی گرفته تا کافه‌های امروزی و رستوران‌ها، همه و همه از جاذبه‌های شهر صوفیه محسوب می‌شوند. کلبیسای جامع الکساندر نوسکی، کلیسای سنت جورج روتوندا که قدیمی‌ترین بنای شهر است، کلیسای سنت صوفیه، کلیسای بویونا و مسجد بانیاباشی در کنار جاذبه‌های طبیعی شهر از جمله کوه ویتوشا، پارک ورانا، بلوار ویتوشا و موزه ملی تاریخ بلغارستان که بزرگ‌ترین موزه در جزیره بالکان محسوب می‌شود از جاذبه‌های توریستی زیبای شهر به شمار می‌روند.

بهترین زمان برای سفر 

بهترین زمان برای سفر به این شهر فصل زمستان است که از هیاهو و شلوغی شهر کاسته شده و نیز می‌توان از اسکی در ارتفاعات آن لذت برد. تابستان و از ماه ژوئن تا سپتامبر اوج سفر توریست‌ها به این شهر است. همچنین در کریسمس نیز گردشگران زیادی به این شهر سفر می‌کنند. 

آب و هوا

آب و هوای این شهر در زمستان‌ها سرد و پر بارش است که دما تا زیر صفر درجه هم می‌رسد. تابستان‌های آن گرم و آفتابی و در پاییز و بهار نیز با بارش مداوم باران همراه است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها