اسکوپیه

Skopje

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۶۸٬۵۱۸
پیش شماره تلفن: ۰۲(۳۸۹)+
ساعت:

شرح

اسکوپیه شهر افسانه‌ایِ پر رمز و رازِ باستانی جمهوری مقدونیه که پایتخت این کشور نیز می‌باشد. برای تمام کسانی که به سفر در تاریخ علاقه‌مندند و به دنبال یادگارهایی به جا مانده از امپراطوری‌های مختلف دنیا هستند، قطعا سفر به این شهر تاریخی خالی از لطف نیست. این شهر شگفت‌انگیز پر شده از ساختمان‌های قدیمی، منظره‌های پر زرق و برق و فستیوال‌های پر شر و شور و داستان‌های افسانه‌ای و جادویی مختلفی ست که هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر رنگارنگ پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر اسکوپیه

منطقه شهری اسکوپیه زمانی جزیی از استان داردانیا در روم باستان بود و توسط رومانیایی‌ها به عنوان مرکز این استان و به دلیل موقعیت خوب راهبردی‌ای که داشت ساخته شد. این سرزمین زیبا و سرسبز و باستانی تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذارده و محل تاخت و تاز امپراطوری‌های مختلفی بوده است. از جمله اقوامی که همیشه به این منطقه هجوم می‌آوردند می‌توان به نژاد اسلاوها، رومی‌ها، بلغاری‌ها، صرب‌ها و حتی ترک‌های عثمانی اشاره نمود که البته بیشترین تاثیر بر این منطقه را نیز ترکان عثمانی گذاردند و هم‌اکنون یادگارهای زیادی از آنان در این شهر به جا مانده است. عثمانی‌ها از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۹۱۲ بر این منطقه حکومت می‌کردند. در 26 ژوئیه سال 1963 زمین لرزه‌ای شدید آن‌را به طور کامل ویران نمود و سپس به کمک یوگسلاوها دوباره بازسازی شد. امروزه این شهر مهم‌ترین مرکز سیاسی، فرهنگی، آموزشی کشور مقدونیه می‌باشد.

گردشگری 

این شهر افسانه‌ای به ردپایی به جا مانده شده از امپراطوری بزرگ تاریخ تبدیل شده و هر گوشه و کنار آن یادگاری از حکومت‌های مختلف قابل مشاهده است. مردم آن خونگرم و مهمان‌نوازند و گردشگران را با آغوش باز پذیرایی می‌کنند. از جمله اماکن بسیار جالب و دیدنی آن می‌توان به پل سنگی اسکوپیه، قلعه شهر بر فراز بلند‌یهای آن، مسجد مصطفی پاشا، کلیسای سنت کلمنت اوهریت، موزه باستان شناسی مقدونیه، خانه یادبود مادر ترزا و صلیب هزاره که یکی از بزرگ‌ترین صلیب‌های جهان است اشاره نمود.

جغرافیا

رودخانه واردار که از شهرهای صوفیه پایتخت بلغارستان و تیرانا پایتخت آلبانی شروع می‌شود از کنار این شهر نیز عبور می‌کند.