سیرت | sirte

مشخصات شاخص

کشور: لیبی | Libya
جمعیت: ۱۲۸,۱۲۳
پیش شماره تلفن: ۲۱۸+
ساعت:

شرح

سیرت شهری در لیبی است. در جنوب خلیج سیرت ، بین طرابلس و بنغازی واقع شده است. این شهر بخاطر نبردها ، گروههای قومی و وفاداری به معمر قذافی مشهور است. همچنین به دلیل توسعه آن ، پایتخت لیبی به عنوان جانشین طرابلس پس از سقوط طرابلس از 1 سپتامبر 2011 تا 20 اکتبر 2011. این شهرک در اوایل قرن 20 توسط ایتالیایی ها ، در محل قرن نوزدهم تأسیس شد. قلعه ای که توسط عثمانی ها ساخته شده است. بعد از جنگ جهانی دوم به شهری تبدیل شد.به عنوان زادگاه معمر قذافی ، سیرت مورد حمایت دولت قذافی قرار گرفت. این شهر آخرین سنگر مهم وفاداران قذافی در جنگ داخلی لیبی بود و قذافی در 20 اکتبر 2011 توسط نیروهای شورشی کشته شد. در طول نبرد ، سیرت تقریباً کاملاً در حال ویران شدن بود ، و بسیاری از ساختمانها کاملاً تخریب و آسیب دیده بودند. شش ماه پس از جنگ داخلی ، تقریباً 60،000 نفر از جمعیت ، بیش از 70 درصد از جمعیت قبل از جنگ ، برگشته بودند.

سیرت در نزدیکی محل شهر باستانی ققنوس ماکومدز – فراتا ساخته شده است ،  که پیوند مهمی در جاده های کنار دریای مدیترانه بود. ادر سال 1842 ، عثمانی ها قلعه ای را در مارست الظفران ساختند که به قصر الظفران و بعداً به عنوان قصر سیرت معروف شد. این قلعه پس از سقوط سلسله Karamanli تحت سلطان عبدالملید اول به عنوان بخشی از بازگرداندن کنترل عثمانی ها بر طرابلس ، ساخته شد. در حوالی این استحکام بود که توسط ایتالیایی ها در سال 1912 به دست گرفته و تعمیر شد ، که شهرک سیرت بزرگ شد. سیرت به عنوان یک مرکز اداری تحت حاکمیت ایتالیا فعالیت می کرد. در طول مبارزات انتخاباتی جنگ جهانی دوم در شمال آفریقا ، هیچ رویدادی قابل توجه در این مکان رخ نداد ، که در آن زمان به عنوان “یک دهکده کوچک و بی پروا عربی از کلبه های گل آلود ، که در سواحل یک جریان بوی بد دهان مشخص می شد” مشخص می شد. این روستا پس از جنگ جهانی دوم به دو دلیل – کشف و بهره برداری از نفت در این نزدیکی و تولد معمر قذافی در سال 1942 در چادر در قصر ابو هادی ، در حدود 20 کیلومتری جنوب سیرت ، به یک شهر برجسته تبدیل شد. وی در سن ده سالگی به دبستان در سیرت اعزام شد.

قذافی پس از به دست گرفتن قدرت در سال 1969 ، سیرت را به ویترین انقلاب خود اعلام شده تبدیل کرد و برنامه گسترده ای از کارهای عمومی را برای گسترش دهکده سابق به یک شهر کوچک انجام داد. پس از سال 1988 ، بیشتر ادارات دولتی و پارلمان لیبی از طرابلس به سیرت منتقل شدند ، گرچه طرابلس رسماً پایتخت این کشور بود. دانشگاه التهادی در سال 1991 تاسیس شد. در سال 1999 ، قذافی ایده ایجاد “ایالات متحده آفریقا” را با سیرت به عنوان مرکز اداری خود پیشنهاد کرد. برنامه های بلند پروازانه برای ساخت یک فرودگاه بین المللی جدید و بندر در سال 2007 اعلام شد. در سال 1999 ، اعلامیه سیرت در این کنفرانس توسط سازمان وحدت آفریقا در این شهر به امضاء رسید که میزبان قذافی بود. وی در سال 2007 نیز در سیرت میزبان مذاکرات صلح میان دولت سودان و جناح های جنگنده در دارفور بود. در سال 2008 ، شرکت ساخت و ساز راه آهن چین برای ساخت یک راه آهن ساحلی غربی به شرق به 352 کیلومتر از خمس به سیرت و یک راه آهن از جنوب به غرب 800 کیلومتر به لیبی پیشنهاد کرد.