سیرجان | Sirjan

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۹۹٬۷۰۴
پیش شماره تلفن: ۰۳۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

سیرجان یکی از قدیمی‌ترین و زیباترین شهرهای استان کرمان در جنوب غربی این استان واقع شده که پر از شگفتی‌های دوره‌های مختلف تاریخی و مناظر فوق‌العاده محصور کننده‌ای از طبیعت زیبای کویری است. این شهر که از دیرباز کانون توجه حکومت‌ها و سلسله‌های مختلف بوده امروزه نیز در خط تقاطع تهران به بندرعباس و کرمان به شیراز واقع شده که اهمیت به سزایی به آن بخشیده است. جاذبه‌های منحصر به فرد معماری، تاریخی و طبیعی این شهر، آن‌را به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری جنوب شرقی ایران تبدیل نموده است. در سفر به این شهر با ایلیا گشت ما را همراهی کنید. 

معرفی شهر سیرجان

سیرجان که به احتمال زیاد تغییر یافته از واژه سیرکان یا سیرگان به معنای سیراب از قنات می‌باشد، به دوره ساسانیان و وجود قنات‌های بسیار در این منطقه اشاره می‌کند. همچنین از شواهد موجود برمی‌آید که این شهر در زمان گشتاسب، یکی از قدیمی‌ترین پادشاهان ایران همزمان با زرتشت پیامبر، وجود داشته که گشتاسب این مکان را بعد از پذیرفتن دین زرشت برای عبادت خود برمی‌گزیند. با این وجود گفته می‌شود که بنای شهر توسط یکی از پادشاهان اشکانی به نام بهمن آباد گردیده است. پس از وی این شهر تماما به دست ارتشیان تیمور لنگ ویران می‌شود و سال‌ها بعد میرزا سعید کلانتر در این منطقه باغی را به وجود می‌آورد که سعید آباد نامیده شده و به مرور زمان رونق یافته و  سیرجان نام می‌گیرد. 

اقتصاد

این شهر با توجه به موقعیت خاص راهبردی‌ای که دارد به عنوان اولین منطقه اقتصادی ویژه ایران معرفی شد. در این منطقه ویژه چند منظوره هر فعالیت اقتصادی‌ای در بخش‌های مختلف صنعت، تجارت و خدمات به سرمایه‌گذاران فعال انجام می‌شود. 

گردشگری

این شهر در معنای واقعی به موزه‌ای روباز تبدیل شده که در هر گوشه و کنار آن معماری منحصر به فرد تاریخی یا مکانی باستانی قابل مشاهده است. از جمله دیدنی‌های بسیار جالب شهر می‌توان به بادگیر معروف چپقی، باغ سنگی، بازار تاریخی، قلعه سنگ، کاروانسرها، یخدان دوقلو، عمارت سعیدنیا، بنای شاه فیروز، منطقه بسیار شگفت پاریز، موزه سنگ‌های تزیینی، موزه تاریخ و مردم شناسی، بوستان مسافر، پارک آبی دلفین و سرو کهنسال امام‌زاده احمد شهر اشاره نمود.

جغرافیا

این شهر که مرکز شهرستان سیرجان در جنوب غربی کرمان است با شهرستان‌های بافت، بردسیر، رفسنجان و شهر بابک همسایه می‌باشد.

آب و هوا

آب و هوای گرم و خشک در تابستان‌ها و سرد و خشک در زمستان‌ها از مشخصه‌های اقلیمی این شهر تاریخی زیبا می‌باشد.

دیدنی‌ها