سیکیم هند| Sikkim

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۶۰۷٬۶۸۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۹۱
ساعت:

شرح

سیکیم ایالتی است در شمال شرقی کشور هندوستان که در دامنه هیمالیا واقع است. این ایالت با تبت در شمال و شمال شرقی، بوتان در شرق، نپال در غرب و بنگال غربی در جنوب هم مرز است. این ایالت کمترین جمعیت در هند را دارد و پس از گوا دومین ایالت کوچک هند به‌شمار می‌آید. جمعیت ایالت سیکیم در سال ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۶۰۷٬۶۸۸ نفر بود. مرکز این ایالت شهر گنگتوک است.

 بخشی از هیمالیای شرقی در این ایالت قرار دارد بر همین اساس دارای تنوع زیستی وآب و هوای نیمه گرمسیری است.

پارک ملی «خانگچندزونگ»( Khangchendzonga National Park)در این منطقه قرار دارد و حدود 35 درصد از فضای آن را اشغال کرده است.

پادشاهی سیکیم در قرن 17 توسط سلسله Namgyal ایجاد شده است. علت نام گذاری این سلسله راهب بودایی معروفی به نام Namgyal  بوده است.این ایلت در سال 1890 تحت سلطه بریتانیا درآمد. این ایالت در میان ایالتهای منطقه هیمالیا دارای بالاترین نرخ باسوادی و درآمد سرانه است.

در سال 1973 در ایالت یک شورش ضد سلطنتی در مقابل کاخ Chogyal’s palace به وقوع پیوست. در سال 1975 با تداوم جنبش های مردمی سلطنت سرنگون شد و در 1975 این ایالت بعنوان بیست و دومین ایالت هند به این کشور پیوست.

این شهر در نقطه‌ای اکولوژیک و پایین‌تر از هیمالیا واقع شده است که یکی از سه ناحیه بوم‌شناختی هند است. مناطق جنگلی این ایالت دارای طیف‌های متنوعی از جانوران و گیاهان است.

تقریبا 81 درصد منطقه سیکیم پوشیده از جنگل است. این شهر محل پرورش حدود 5000 گونه گیاه گلدار، 515 گونه ارکیده نادر، 60 گونه پامچال، 36 گونه خرزره هندی، 11 گونه بلوط، 23 گونه بامبو، 16 گونه درختان مخروطی، 362 گونه سرخس، 8 گونه درخت مخروطی و بیش از 900 گیاه دارویی است.

یک گونه گل بنام  بنت قنسول  در این منطقه می‌روید که معروف به «گل کریسمس» است و به وفور در کوه‌های این منطقه دیده می‌شود.

گل « ارکیده دندروبیوم» گل بومی و «خرزه هندی» درخت بومی این ایالت است. ارکیده ها، انجیر ها، برگ بو، موزها، درختان سال و بامبو در جنگل های سواحل شرقی هیمالیا از ارتفاع پایین تراین شهر رشد می کنند.