سیسیل | Sicily

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۵, ۰۵۰, ۴۸۶
پیش شماره تلفن: ۹۱+
ساعت:

شرح

سیسیل بزرگ‌ترین جزیره در دریای مدیترانه که در واقع بخشی از خاک ایتالیا محسوب می‌شود ولی حکومتی خودمختار دارد. این بهشت مدیترانه‌ای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی فراوان فریبنده‌ای دارد که هرکسی را در هرجای دنیا مجذوب خود می‌کند. این شبه جزیره زیبا که توسط تنگه مسینا از ایتالیا جدا افتاده و در جنوب این کشور واقع شده، بلندترین کوه آتشفشان فعال اروپا یعنی کوه آتنا را در خود جای داده است. این کوه نه تنها فعال‌ترین آتشفشان اروپا بلکه یکی از فعال‌ترین آتشفشان‌های دنیاست. با ایلیا گشت برای سفری به این شبه جزیره همراه شوید. 

معرفی سیسیل

سیکانرها قدیمی‌ترین قومی بوده‌اند که در منطقه سیسیل سکنی گزیدند. اما این منطقه که موقعیت خاص استراتژیکی در دریای مدیترانه دارد، کمتر رنگ آرامش را در طول تاریخ به خود دیده است و همیشه مورد هجوم امپراطوری‌های مختلف بوده است. فنیقی‌ها اولین مردمان مهاجم نسبت به خاک این شبه جزیره بوده‌اند و پس از آنان در طی قرن هشت پیش از میلاد، یونانی‌ها نیز به این جزیره مهاجرت کرده و شهرهایی مثل ناکسوس، مسینا، کاتانیا، سیراکوس، گلا و آگریگنت را بنا می‌کنند. سپس به ترویج فرهنگ و تمدن یونانی در این منطقه و غرب همت میگمارند و این جزیره مرکزی برای فعالیت آنان  شد. متاسفانه این شبه جزیره شدیدا تحت نفوذ مافیا قرار دارد و این باند خلافکار ضد حکومتی، به طور مکرر مانع توسعه و پیشرفت منطقه می‌شوند.

اقتصاد 

اقتصاد سیسیل بر پایه‌ی صنعت کشاورزی می‌چرخد که مهم‌ترین محصولات آن گندم و حبوبات است. از طرفی هم با کمی پیشرفت در صنعت کشاورزی و فن آب‌رسانی محصولاتی مانند لیمو، زیتون، شراب و پنبه را به تولید انبوه رسانده‌اند. با این وجود مافیای قدرت و زمین‌داران بزرگ با در دست گرفتن روند سیاسی-اقتصادی جامعه، مانع بهبود اوضاع اقتصادی کشاورزان و دهقانان خرده پا می‌شوند. 

جغرافیا

این شبه جزیره به مرکزیت شهر پالرمو، در دل دریای مدیترانه واقع شده و از سه طرف کامل توسط این دریا احاطه شده است. آب‌راهه‌ی مسینا این جزیره را از خشکی جدا کرده و بیشتر این سرزمین را کوه‌های مرتفع پوشانده‌اند. در بقیه مناطق نیز تنها نوار باریک ساحلی دیده می‌شود. 

آب و هوا

آب و هوای آفتابی و معتدل در بیشتر روزهای سال بر این منطقه غالب است ولی بهترین فصل مسافرت به این جزیره بهار و پاییز می‌باشد. 

دیدنی‌ها