شیرگاه | Shirgah

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۹۵۴۶
پیش شماره تلفن: ۰۱۱۴۲۴۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

شیرگاه | Shirgah

شیرگاه شهری در استان مازندران که مرکز شهرستان سوادکوه شمالی است. این شهر با جاذبه‌های طبیعی منحصربه فرد خود و زیبایی‌های بی‌نظیری که دارد در کنار سازه‌های ساخت انسان جذابیت فوق‌العاده‌ای یافته که از هر نظر مقصدی ایده آل برای گردشگری شده است. شهرت این شهر بیشتر مدیون پل معروف سرتپه است که به عنوان یکی از زیباترین مسیرهای ریلی ایران شناخته می‌شود و در مسیر راه آهن تهران به ساری قرار گرفته است. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر میکنیم.

معرفی شیرگاه

خارخون نامی بوده که سابقا به شیرگاه اطلاق می‌شده و آن‌هم نام پیشین روستای زیولا در این منطقه بوده است. همچنین نام شیر در زبان محلی این منطقه به معنای تری و نم می‌باشد که از همین رو شیرگاه را به مکانی تر یا نمناک تشبیه نموده‌اند. این شهر در دوره صفوی محل عبور جاده شوسه شاه عباسی بوده که از آن دوران یادگارهای زیادی در این منطقه جا مانده است. در جنگ جهانی دوم نیروهای شوروی در مکانی نزدیک به یکی از روستاهای این شهر مستقر گشته و اکنون این مکان به نام روس آباد شهرت دارد. شیرگاه در آبان سال 1342 به عنوان شهر معرفی شد.

گردشگری

پل‌های تاریخی این شهر که قدمتی دیرینه دارند اولین دلیل مسافرت گردشگران به این شهر می‌باشند. پل دختر(چالی)، پل تاریخی شاه عباسی آبدنسگر ، پل شاپور و پل ریلی سرتپه از جمله این پل‌های معروف هستند. همچنین آبشار شیرگاه، چشم اندازهای نگلی لفور، رودخانه کسیلیان و جنگل اندرگلی از جاذبه های طبیعی توریستی شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر که در مسیر ارتباطی تهران شمال، معروف به جاده فیروزکوه قرار گرفته، در مسیر راه آهن تهران شمال که بخشی از مسیر راه آهن سراسری است نیز می‌باشد. از جنوب با شهرستان سوادکوه و از شمال با شهرستان قائم شهر همسایه است، همچنین از شرق به شهرستان ساری و از غرب به شهرستان بابل می‌رسد. همچنین خود شهرستان از سه جهت توسط رشته کوه‌های البرز احاطه شده و تنها در سمت شمالی خود آزاد است.