شن‌یانگ | Shenyang

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۸٬۱۰۶٬۱۷۱
پیش شماره تلفن: ۲۴
ساعت:

شرح

شن‌یانگ یکی از شهرهای کشور جمهوری خلق چین است. جمعیت آن در سال ۲۰۰۸ میلادی برابر ۳٬۵۲۶٬۵۴۶ نفر تخمین زده شده‌ است.

این شهر بزرگ، یکی از شهرهای صنعتی چین است. کارخانجات خودروسازی و نظامی بزرگی در این شهر وجود دارد. شن‌یانگ در شمال‌شرقی کشور چین و در منطقه‌ای سردسیر نزدیک به کشورهای کرۀ شمالی و روسیه قرار گرفته‌ است. این شهر، مرکز استان لیائونینگ است.

شن‌یانگ سالیان دور محل زندگی منچوری ها در دوران حکمرانی سلسله چینگ بوده است.
این شهر به جز نزدیک بودن به مرزهای کره شمالی از آن جهت كه یكی از بزرگترین مراکز صنعتی، پایگاه های اقتصادی، تجاری و بازرگانی با کشورهای کره جنوبی و ژاپن است، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
باستان شناسان چینی در این شهر توانسته اند مجسمه های چوبی را از دل زمین بیرون بكشند كه به باور آنها تایید می كند این شهر بین شش تا هشت هزار سال قبل، محل سكونت بشر بوده است.
در سال 1914 میلادی این شهر نام شن یانگ را رسما به خود گرفت و در سال 1931 میلادی بود كه نظامیان ژاپنی بتدریج نظام منچوری در آن برپا كردند و شهر را به اشغال خود در آوردند.
این شهر سال ها نیز به دنبال این قضایا تحت اشغال نظامیان شوروی وقت قرار داشت و در واقع در جریان جنگ جهانی دوم شن یانگ به یكی از مراكز درگیری تبدیل شده بود و به غیر از نظامیان خارجی در جنگ داخلی چین، ناسیونالیست ها و کمونیست ها نیز آن را به محل جنگ با یکدیگر مبدل كرده بودند.
رودخانه لیائو و كوهستان چانگ بای و جنگل های شن یانگ در سراسر چین از شهرت بالایی به دلیل زیبایی های طبیعی که ایجاد کرده اند برخوردار هستند.
شن یانگ یك شهر با آب و هوای قاره ای مرطوب و دارای آب و هوای خشك با زمستان های بسیار سرد است و در ماه های جولای و اوت اصولا بارش باران زیادی را تجربه می کند.
آب و هوای این شهر در فصل تابستان در بالاترین دما به حدود 39 درجه می رسد و زمستان هایی سرد با 33 درجه دمای زیر صفر دارد و فصل زمستان در آن طولانی است.
شن یانگ همچنین بزرگترین مرکز ساخت خودرو،‌ ماشین آلات سنگین، دستگاه های ترابری و حمل و نقل، كاميون و تراكتور است و فرودگاه تائو شیان این شهر بزرگترین فرودگاه بین المللی در منطقه شمال شرق چین است.
شن یانگ همچنین مركز فرماندهی نظامی مهم و یكی از پایگاه های اصلی نیروی هوایی چین با صنایع دفاعی بسیار قوی است.
نام اولین ناو هواپیمابر چین هم لیائونینگ است كه در واقع استانی است كه شهر شن یانگ مركز آن است و نشان می دهد از لحاظ نظامی قابلیت های بالایی دارد.
شن یانگ از لحاظ سنتی یکی از شهرهای مهم به واسطه رونق داشتن ورزش فوتبال در آن است و در چین به عنوان یك شهر فوتبالی شناخته می شود و تیم لیائونینگ اف سی در لیگ برتر چین هم از همین شهر است.
لیائونینگ اف سی اولین تیم چینی است كه در سال 1990 میلادی توانست قهرمانی مسابقات لیگ آسیا را از آن خود كند.
ورزشگاه مركزی المپیک شن یانگ از محل های مهم برگزاری مسابقات فوتبال است و در سال 2008 میلادی میزبان بازیهای المپیک به میزبانی چین بود.
تیم ملی فوتبال كشورمان كه روز پنجشنبه با برتری 2 بر صفر قطر را از پیش رو برداشت، روز سه شنبه 16 شهریور ماه جاری برابر تیم چین در همین ورزشگاه به میدان می رود.
تیم ملی فوتبال کشورمان به همراه تیم های چین، کره جنوبی، سوریه، قطر و ازبكستان در گروه اول مرحله پایانی مقدماتی جام جهانی 2018 روسیه قرار دارد