شبرغان | Sheberghan

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۱۴۸,۳۲۹
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

شبرغان پایتخت استان جوزجان در شمال افغانستان است. این شهر دارای چهار ناحیه و مساحت زمین 7،335 هکتار است. تعداد کل مسکن در شبرغان 19،511 است. شبرغان در امتداد سواحل رودخانه سافید ، در حدود 130 کیلومتری از غرب مزارشريف در جاده رینگ اوليه که به کابل ، پولی خموری ، مزارشریف ، شبرگان ، میمنه ، هرات ، قندهار ، غزنی و میدان میران متصل می شود قرار دارد. فرودگاه این شهربین شبرغان و آقچه واقع شده است. پس از میمانا ، شبرغان دومین شهر مهم تحت تسلط ازبکستان در کل افغانستان است. ازبک زبان مادری اکثریت ساکنان آن است. تعداد زیادی از تاجیک ها ، هزاره ها ، پشتون ها و عرب ها در این شهر زندگی می کنند. شبرغان همه فارسی زبان است ، حتی اگر ادعای هویت عربی داشته باشد. چنین “عرب” فارسی و پشتو نیز در شرق وجود دارد که جیب های آن در مزارشریف ، خلم ، کندوز و جلال آباد ساکن است. خود شناسايي آنها به عنوان عرب تا حد زيادي مبتني بر هويت قبيله اي آنهاست و در حقيقت مي تواند به مهاجرت اعراب قرون هفتم و هشتم به وسيله فتوحات اسلامي منطقه اشاره داشته باشد.

شبرغان زمانی مسکونی رونق در امتداد جاده ابریشم بود. در سال 1978 ، باستان شناسان اتحاد جماهیر شوروی طلای معروف باکتران را در روستای تلیا تپه در خارج از شبرغان کشف کردند. در قرن سیزدهم ، مارکو پولو از این شهر بازدید کرد و بعداً در مورد خربزه های شیرین عسل خود نوشت. شبرغان به عنوان پایتخت یك كانات مستقل ازبك كه با توافق نامه مرزی 1838 انگلیسی و روسی به افغانستان اعطا شد بود. شبرگان برای هزاره ها نقطه کانونی قدرت در گوشه شمال شرقی باکتریا بوده است. این مسیر هنوز در مسیر اصلی بین بلخ و هرات قرار دارد و مسیر مستقیم شمال را به سمت آمو دریا ، در حدود 90 کیلومتری و همچنین مسیر مهم شاخه از جنوب به سرپل کنترل می کند.این شهر دارای ارگ است که در آن فرماندار رستم خان سکونت دارد ، اما استحکامات دیگری وجود ندارد. این شهر با باغ های خوب و زراعت عالی احاطه شده است. جمعیت شبرغان برای شجاعت از شخصیت بالایی برخوردار است و به جرات می توانم بگویم که یکی از بهترین شهرهای ترکستان در این طرف از Oxus است ، علاوه بر دیگر مزایای آن ، آب و هوایی عالی دارد. با این وجود ، این یک ناراحتی بسیار جدی است ،  تأمین آب ، که همه این رفاه به آن بستگی دارد ، از کوههایی در خانات سیرپول سرچشمه می گیرد . که گاهی اوقات باعث قطعی آب میشود.

شبرغان محل قتل عام دشت لیلی در دسامبر سال 2001 در هنگام حمله ایالات متحده به افغانستان بود كه در آن 250 تا 3000 زندانیان طالبان در ظروف كامیون های فلزی شلیك یا خفه شدند و در حالی كه توسط آمریكایی ها منتقل شدند. این شهر مرکز تجارت و ترانزیت در شمال افغانستان است. کشاورزی 50٪ از 7،335 هکتار را در مرزهای شهرداری تشکیل می دهد. 23٪ از اراضی مسكونی و عمدتا در منطقه مركزی خوشه دار است اما از طریق چهار ناحیه به خوبی توزیع می شود. شبرغان توسط زمین های کشاورزی آبیاری احاطه شده است. با کمک اتحاد جماهیر شوروی ، بهره برداری از ذخایر گاز طبیعی افغانستان در سال 1967 در میدان خواجه گوگراک ، 15 کیلومتری شرق شبرغان در استان جوزجان آغاز شد. تصور می شد ذخایر این میدان 67 میلیارد متر مکعب باشد. در سال 1967 ، اتحاد جماهیر شوروی همچنین خط لوله گاز 100 كیلومتری را كه كلیفت در اتحاد جماهیر شوروی را با شبرگان پیوند می داد به اتمام رساند. برای نشان دادن چگونگی استفاده از ذخایر گاز طبیعی به عنوان جایگزینی برای واردات گران قیمت نفت ، وزارت دفاع ایالات متحده 43 میلیون دلار برای یک ایستگاه پرکننده گاز طبیعی هزینه کرد.

آب و هوای شبرغان

شبرغان دارای آب و هوای معتدل و نیمه خشک با تابستانهای گرم و زمستانهای سرد ، هر چند متغیر است. از ژانویه تا مارس بارش متوسطی و بارندگی وجود دارد ، اما بقیه سال خشک است به خصوص درتابستان.