شارجه

Sharjah

مشخصات شاخص

جمعیت: ۸۹۰٬۶۶۹
پیش شماره تلفن: ۶(۹۷۱)+
ساعت:

شرح

شارجه که بیشتر به عنوان پایتخت هنری امارات شناخته می‌شود، سومین شهر بزرگ امارات متحده عربی و نیز تنها استانی است که در خلیج فارس و هم در دریای عمان ساحل دارد. این شهر شیخ نشین یکی از هفت امارتی است که امارات متحده عربی را تشکیل می‌دهند. این امارت با تلاش فراوانی که برای حفظ تاریخ ناحیه انجام داد، سرانجام به عنوان پایتخت فرهنگی جهان عرب در سال 1998 توسط یونسکو به ثبت رسید و به دنیا معرفی شد.

این شهر با داشتن ساختمان‌های جالب که گویای تاریخ امارات هستند و به خصوص موزه‌های متعدد و موزه هنری خاص خود از اولین شهرهایی است که در لیست مقصد گردشگران به امارات قرار می‌گیرد. با ایلیا گشت برای آشنا شدن بیشتر با این شهر همسفر شوید.

معرفی شهر شارجه

شارجه که تنها 15 کیلومتر با دبی فاصله دارد، یکی از شهرهای ارزان قیمت امارات شناخته می‌شود که باعث شده بیشتر مردم ترجیح دهند در آن زندگی کرده و در دبی کار کنند. این شهر پر است از ساختمان‌های چند منظوره، سالن‌های تئاتر، بازارهای هنرهای دستی و مساجد گوناگون و نیز  معماری جدید و مدرن که در کنار مناطق سنتی با معماری ویژه خود دیده می‌شوند. در ساختمان‌های تازه شارجه از نوعی شیوه معماری عربی – اسلامی بهره‌گیری شده‌است.

با این حال مردمان آن شیوه زندگی اسلامی دارند و سنت‌های اسلامی خود را حفظ نموده و قوانین خاص از جمله ممنوعیت استفاده از مشروبات الکی و تعطیلی باشگاه‌های شبانه، نکاتی هستند که توجه گردشگران را به این شهر جلب نموده‌اند.

جاذبه های گردشگری شارجه

این شهر الگویی موفق از گردشگری کشورهای اسلامی شده که بسیاری از پیشرفت‌های خود را مدیون حاکم شارجه شیخ دکتر سلطان بن محمد القاسمی است. همچنین موقعیت استراتژیک و جغرافیایی آن که با دسترسی به دو دریای مهم یعنی خلیج فارس و دریای عمان است نیز در این موفقیت بی اهمیت نبوده‌اند. از جمله جاذبه‌های گردشگری مهم این شهر موزه هنری شارجه، بازار مرکزی آن، موزه تمدن اسلامی و جزیره نور را می‌توان نام برد. با تور امارات می توانید از جاذبه های این شهر دیدن کنید.

جغرافیای شارجه

این امارت با 2590 کیلومتر مربع مساحت، 16 کیلومتر از ساحل کشور امارات در خلیج فارس را پوشش می‌دهد و 3،3 از خاک کشور امارات را در برگرفته است. با این حال تنها 60 کیلومتر از عمق خاک این کشور رو به داخل آن را اشغال نموده و سه شهر مهم آن از بدنه اصلی خاک امارات جدا افتاده و در دریای عمان واقع شده‌اند. همچنین این امارت با سایر امارات هفت‌گانه‌ای که کشور را می‌سازند حد مشترک دارد. 

آب و هوای شارجه

اقلیم این منطقه نیز درست مانند دبی گرم و بیابانی است. زمستان‌های گرم با بارش بسیار اندک و تابستان‌های گرم‌تر از مشخصه‌های آب و هوایی این شهر به شمار می‌رود.

هتل‌ها