شاهرود | Shahrud

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۸۶٬۶۷۹
پیش شماره تلفن: ۰۲۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

شاهرود نگین استان سمنان ، یکی از شهرهای بزرگ ایران و مرکز شهرستانی به همین نام است. این شهر که به بهشت عاشقان طبیعت معروف است، علاوه بر آثار باستانی، مساجد قدیمی و بناهای مذهبی، کویر، کوهستان، آبشار، رودخانه، چشمه و جنگل‌های سرسبز نیز در خود دارد که آن را به یک مقصد ایده آل برای گشت و گذار و تفریح تبدیل نموده است. این شهر که زیباترین شهر استان سمنان است، در تمام کوچه پس کوچه‌های خوش آب و هوای خود، درختان تنومند چنار را جای داده است. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر می‌کنیم. 

معرفی شهر شاهرود

شاهرود که در قدیم با نام‌های “چخره”، “شخره” و “شاخره” نیز خوانده می‌شده، در میانه راه تهران به مشهد واقع شده است. این شهر با پیشینه تاریخی خود ظاهرا توسط آریایی‌های مهاجر بنا شده و چهاردهمین ایالت تاریخی چخره (از تقسیمات شانزده‌گانهٔ اوستایی در دوران باستان) بوده است. هستهٔ اولیهٔ شهر به منظور دفاع در برابر مهاجمان، بر فراز تپه‌های کم‌ارتفاع دامنهٔ کوه‌های شمالی و غربی رود بزرگ بنا شده، و به تدریج همراه با برقراری امنیت، رشد و توسعه یافته، به طوری که در کنار صددروازه، پایتخت اشکانیان که به باور بسیاری از پژوهشگران محل کنونی شهر دامغان است، در شمار شهرهای معتبر پارتی درآمد. همچنین محل عبور کاروانیانی بوده که به بزرگ‌راه غربی-شرقی جاده ابریشم می‌رفته‌اند.

گردشگری

جنگل ابر که از قدیمی‌ترین و بکرترین جنگل‌های ایران است، خانه یغمایی‌ها که هم اکنون محل اداره میراث فرهنگی شاهرود است، روستای مجن، چشمه هفت رنگ موجن، پارک آبشار، دشت آفتابگردان و شقایق‌های کالپوش، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و مسجد آقا شاهرود از جاذبه‌های توریستی و اماکن دیدنی و جذاب این شهر محسوب می‌شوند.

جغرافیا

این شهر که در دامنه‌های جنوبی رشته کوه‌های البرز و نیز حاشیه شمالی دشت کویر با ارتفاع 1380 متر از سطح دریا در شمال شرقی ایران واقع شده است. شاهرود حد فاصل شهرهای دامغان در شرق، سبزوار در غرب و گرگان در شمال قرار گرفته که 400 کیلومتر از تهران و 500 کیلومتر از مشهد فاصله دارد.

آب و هوا

این شهر یکی از خوش آب و هواترین شهرهای کشور است که در بیشتر سال آب و هوایی خنک و سرد دارد. قسمت شمالی و شرقی آن آب و هوایی سرد و کوهستانی تا معتدل و مرطوب و در نیمه جنوبی آن به دلیل نزدیکی به دشت کویر آب و هوای نسبتا گرم جریان دارد.

دیدنی‌ها