شهرکرد | Shahr e Kord

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۹۰٬۴۴۱
پیش شماره تلفن: ۰۳۸(۹۸)+
ساعت:

شرح

شهرکرد با نام قدیمی دهکردین یا دهکرد که پس از شهریور 1314 و با تبدیل شدنش به شهر نام اصلی آن به شهرکرد تغییر یافت مرکز استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر کوهستانی زیبا که به بام ایران معروف است، با ارتفاع 2060 متری از سطح دریا مرتفع­ترین مرکز استان و جز 20 شهر مرتفع در ایران است. این شهر مرتفع ایرانی با طبیعی سرسبز، دشت‌هایی وسیع و آثار تاریخی ارزشمند از مقاصد مهم و جذاب گردشگری در ایران است. همراه ایلیا گشت به این شهر کوهستانی سفر می‌کنیم.

معرفی شهرکرد

شهرکرد با پیشینه تاریخی چند هزار ساله قدمتی به بلندای تاریخ حکومت ساسانیان و اشکانیان دارد. این سرزمین مرتفع کوهستانی با داشتن جاذبه‌های طبیعی و چشم‌اندازی محسور کننده، قدمتی کهن با آثار تاریخی کشف شده‌ای همچون سکه‌های متعلق به دوران اشکانیان و ساسانیان و نیز حضور تپه‌های باستانی با قدمتی حدود چند هزار سال قبل از میلاد مسیح، مکانی بسیار زیبا و دیدنی‌ای را برای علاقه‌مندان به تفریح و گشت و گذار فراهم ساخته است. همچنین زبان مردم بومی شهرکرد فارسی است که با لهجه دهکردی تکلم می‌شود.

اقتصاد

قالی بافی، نمد مالی، گیوه دوزی، قفل‌سازی چالشتر و کوره‌های آجر پزی از مشاغل اصلی و سنتی مردمان این منطقه است که امروزه با صنعتی‌تر شدن جامعه اهمیت آن‌ها نیز کم‌رنگ‌تر شده است. با این وجود این شهر دارای صنایع مهمی همچون فولاد زاگرس شهرکرد، لوازم خانوادگی برفاب شهرکرد، سیمان شهرکرد، گاز کربنیک شهرکرد، نساجی حجاب شهرکرد، صنایع شیر و لبنی شهرکرد است که نقش مهمی نیز در اقتصاد ایران بازی می‌کنند.

جغرافیا

شهرکرد که مرکز استان چهارمحال و بختیاری است در ۹۷ کیلومتری جنوب غرب اصفهان و بخش شمالی رشته کوه زاگرس قرار گرفته است.

آب و هوا

این شهر به دلیل کوه‌پایه‌ای بودن خود دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. زمستان‌های بسیار سرد با بارش فراوان برف و تابستان‌های معتدل‌تر از مشخصه اقلیمی آن است. سردترین ماه سال ثبت شده برای آن دی و گرمترین آن مرداد ماه می‌باشد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها