سپید دشت | Sepiddasht

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳٫۲۶۹
پیش شماره تلفن: ۰۶۶(۹۸)+
ساعت:

شرح

سپید دشت مرکز بخش پاپی از توابع شهرستان خرم آباد در استان لرستان است. این سرزمین زیبا در دامنه کوه‌های سرسبز زاگرس که از هر گوشه و کنار آن، آبشار و چشمه و رودی در دل طبعیت‌اش جریان یافته با طنین صدای سوت قطارها در داخل کوه‌ها زیبایی منحصر به فردهمه شهرهای یافته که آدمی را برای سفر به این شهر رویایی هرچه بیشتر ترغیب می‌کند. همراه با ایلیا گشت سری به این منطقه زیبا می‌زنیم.

معرفی سپید دشت                       

سپیدشت که در مسیر راه آهن تهران جنوب قرار گرفته،  بیشتر به عنوان شهر آبشارها و مسیرهای ریلی زیبا شهرت دارد. زیبایی‌های خدادادی این شهر با دشت‌های وسیع، انواع درختان در دل کوه‌ها، رودهای پرتلاطم و خروشان و کوهستان‌های سرسبز، منطقه ای بکر و جذاب را برای سفر فراهم نموده است. مردم این منطقه بیشتر به زبان‌های لری بالاگریوه‌ای و لری بختیاری سخن می‌گویند و همچنین اکثرآنان از ایل پاپی و بختیاری‌های چهارلنگ هستند.

گردشگری

آبشار بیشه که از معروفترین آبشارهای ایران است در کنار ایستگاه قطار بیشه قرار گرفته در عمق جنگل‌های بلوط ، دل هر مسافری را می‌دزد. همچنین آبشار نوژیان، آبشار گریت یا هفت چشمه، رودهای سزار(تیر) و زز که که در انتهای سپید دشت بهم گره می‌خورند از دیگر جاذبه‌های طبیعی این شهر زیبا هستند. یک نکته جالب در مورد حیات وحش این شهرستان وجود نوعی ماهی به‌نام ماهی کور است که علاوه بر کشور استرالیا تنها در منطقه سیرم نزدیک این شهرستان یافت می‌شود.

جغرافیا

این شهر که در غرب ایران واقع شده و با خرم آباد 80 کیلومتر فاصله دارد، سومین ایستگاه قطاریست که با فاصله 42 کیلومتر از درود قرار گرفته است. همچنین یازدهمین ایستگاه تا اندیمشک و با فاصله ۸۳۷/۱۶۶ کیلومتری از آن است. این شهر به عنوان گلوگاهی بین شهرهای خرم‌آباد، دورود، منطقه شور آباد الیگودرز و اندیمشک قرار دارد.

آب و هوا

آب و هوایی سرد اقلیم این منطقه را پوشش می‌دهد با این حال دمای 40 درجه سانتی‌گراد نیز در روزهای گرم سال برای آن ثبت شده است.