ساری

SARI

درباره شهر

ساری، شهری در شمال کشور و مرکز استان مازندران و شهرستان ساری است. این شهر که به‌عنوان سومین شهر پرجمعیت شمال کشور شناخته می‌شود، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر استان مازندران نیز می‌باشد. قدمت این شهرستان به پنج هزار سال پیش می‌رسد و از کهن‌ترین شهرهای شمال ایران ، محسوب می‌شود که با روستای تاریخی تیرکلا در همین شهرستان هم عصر شده است. همراه با ایلیا گشت به این شهرستان زیبا سفر می‌کنیم.

معرفی شهر ساری

ساری که با قرار گرفتن در کرانه دریای مازندران و با برخورداری از مناظر بکر طبیعی کوه و جنگل از زیباترین شهرهای شمال محسوب می‌شود، در تابستان سال 92 به‌عنوان پنجمین شهر برتر توریستی انتخاب شده است. به مردم اهل این دیار سارَوی می‌گویند و گویش آنها بیشتر مازنی یا طبری است. این شهر مدتی هم پایتخت حکومت آقا محمد خان قاجار بوده که باعث شده از آن زمان نیز میراث و آثار گران‌بهای تاریخی در این شهر باقی بماند. پس از آن به عنوان اولین شهر ایران شناخته می‌شد بطوریکه ساخت اولین راه آهن سراسری ایران را در آنجا آغاز نمودند.

اقتصاد

قدمت طولانی و تاریخی این شهر که میراث غنی‌ای از گذشتگان برای این شهر به ارمغان آورده، به همراه مناظر بی نظیر طبیعی و دسترسی آسان به ساحل زیبای دریای مازندران این شهر را در شمار بهترین شهرهای گردشگری ایران وارد نموده است. در نوروز 95 این شهر به همراه رامسر برترین شهرهای گردشگری ایران شدند. اما به جز صنعت توریسم و گردشگری از نظر اقتصادی نیز قوی و پر رونق است. صنایع چوب و کاغذ مازندران، کارخانه‌جات صنعتی شرکت ام ام و کارخانه نوشابه‌سازی خوش نوش ساری از دیگر صنایع پرسود این شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر که از سمت شمال در سواحل جنوبی دریای مازندران قرار گرفته، در سمت شرق خود با شهرستان نکا، در سمت غرب با شهرستان‌های جویبار، قائم شهر و سواد کوه، و از سمت جنوب با شهرستان سمنان همجوار است. ارتفاع آن از سطح دریا تنها 40 متر است و فاصله آن با تهران 250 کیلومتر می‌باشد.

آب و هوا

جو و اقلیم حاکم بر این منطقه آب و هوای معتدل خزری است. با این وجود به علت قرارگیری در دامنه رشته کوه‌‌های البرز، نسبت به سایر شهرستان‌های شمال کشور آب و هوای ملایم‌تری دارد.

مشخصات شهر

کشور: ایران