سارانسک | Saransk

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۹۶۰۵۴
پیش شماره تلفن: ۸۳۴۲(۷)+
ساعت:

شرح

سارانسک مرکز جمهوری موردوویا در مرکز بخش اروپایی روسیه می‌باشد. جالب اینجاست که این شهر بیشتر به شهر آسمان‌خراش‌های روسیه معروف است اما شهرتی را که این روزها پیدا کرده بیشتر مدیون میزبانی رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه است. بازی سوم تیم ملی ایران در مرحله گروهی در برابر پرتغال، چهارم تیرماه 97 در این شهر برگزار می‌شود. همین امر باعث شده که این روزها افرادی زیادی به‌دنبال تهیه بلیط سفر به این شهر در زمان برگزاری مسابقات جام جهانی باشند. همراه ایلیا گشت این شهر زیبا را بهتر بشناسیم.

معرفی سارانسک

هرچند نام سارانسک این روزها به‌خاطر رقابت‌های ورزشی بر سر زبان‌ها افتاده، اما این واقعیت را نمی‌توان منکر شد که این شهر نیز مانند سایر شهرهای روسیه از جاذبه‌های گردشگری باارزش زیادی برخوردار است. سارانسک شهر اسطوره‌ها و افسانه‌ها بوده و کلیساها و موزه‌های دیدنی زیادی در خود دارد و محلی برای برگزاری جشنواره قوم شناسی با هدف حفظ هویت ملی، فرهنگ و آداب و رسوم شناخته می‌شود. مردم این سرزمین از قوم روس هستند و بیشتر به زبان روسی صحبت می‌کنند. زبان موردوین کمتر در این شهر شنیده می‌شود. نام سارانسک نیز از رودخانه‌ای به همین نام که در شهر جریان دارد گرفته شده است.

گردشگری

کلیسای جامع سنت فئودور اوشاکوف که در واقع نمادی از ارتدوکس روسیه مدرن می‌باشد. موزه هنرهای تجمسی Erzia Mordovian که به افتخار مجسمه ساز معروف قرن بیستم روسیه نام گذاری شده است. همچنین پارک پوشین، موزه مردم شناسی موردوویا، کلیسای یوحنا، موزه جنگی سارانسک و تئاتر عروسکی جمهوری موردوویا از دیگر اماکن توریستی و جالب و دیدنی این شهر هستند. 

ورزشگاه سارانسک در جام جهانی 2018 روسیه

محل برگزاری مسابقات جام جهانی 2018 روسیه در ورزشگاه موردوویا آرنا سارانسک است که در سال 2010 ساخت آن شروع و در سال 2017 افتتاح شد. این ورزشگاه میزبانی 4 بازی در مرحله مقدماتی مسابقات را بر عهده دارد که مهمترین آنها دیدار بین تیم‌های پرتغال و ایران است. این ورزشگاه ظرفیتی در حدود 45 هزار نفر را داراست. 

آب و هوا

هرکسی در دنیا این‌را می‌داند که روسیه یکی از سردسیرترین مناطق کره زمین است. این امر در مورد شهر سارانسک نیز مستثنی نبوده و در واقع یکی از سردترین شهرهای روسیه نیز به‌حساب می‌آید. میانگین دما در این شهر حدود 4 درجه سانتی‌گراد بوده و بالاترین دمایی که این شهر به خود دیده 36 درجه و پایین‌ترین دمای ثبت شده برای آن نیز منفی 36 درجه سانتی‎گراد بوده است. 

 

 

هتل‌ها