سارایوو | Sarajevo

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۰۵٬۲۴۲
پیش شماره تلفن: ۳۳(۳۸۷)+
ساعت:

شرح

سارایوو در واقع پایتخت و بزرگ­ترین شهر در کشور بوسنی و هرزه گوین است. هرچند اینجا شهری است که برای خیلی‌ها به خصوص ایرانی‌ها ناشناخته مانده، اما حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد. این شهر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و حتی مدرن فراوانی برای دیدن دارد. پارک‌ها، کلیساها، بازارهای و یادواره‌های بسیاری در آن وجود دارد که حتی می‌توان آن‌ها را نماد فداکاری‌های مردم صمیمی و ایثارگرش دانست. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر تاریخی زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی سارایوو

سارایوو که به معنای دشت سراها یا دشت قصرهاست، واژه‌ای ترکی از ریشه ترکی استانبولی و مشتق شده از کلمه سارای اواسی است. این شهر اروپایی که البته مقصدی ارزان برای گردشگران است، پس از تحمل جنگ‌های بسیار از جنگ جهانی اول گرفته تا جنگ‌های داخلی آن بین کرووات‌ها، صرب‌ها و مسلمانان که آن‌را به ورطه نابودی کامل نیز رساند، در اواسط دهه 1990 مورد بازسازی قرار گرفت. امروزه همان آثار به‌جا مانده از جنگ از تاثیرگذارترین جاذبه‌های دیدنی شهر محسوب می‌شوند.

گردشگری

شهر قدیمی یا باسکارسیجا، که به گفته خیلی‌ها زیباترین بخش دیدنی شهر محسوب می‌شود، محله‌ای قدیمی است که قدمت آن به دور عثمانی‌ها برمیگردد و آمیخته‌ای از سبک معماری عثمانی و دوره‌های مجارستانی است. فوراه سبیلج برونن که در مرکز میدان باسکارسیجا قرار گرفته و در سال 1913 ساخته شده، البته بر اساس سوابق شهر گفته می‌شود که حدود 300 نمونه از این فواره‌ها در شهر بوده همگی در آتش سوزی قرن هفدهم میلادی نابود شده‌اند. موزه بروزا بیزستان که قدمتی از قرن 15 میلادی تا کنون دارد، کلیسای جامع جیسوس هارت (قلب مسیح) که در سال 1889 توسط Josip Vancas، از شاگردان فردریک اشمیت (یکی از بهترین معماران زمان خود) بنا نهاده شده.

همچنین شعله ابدی که بنای یادبود برای قربانیان نظامی و غیرنظامی جنگ جهانی دوم است و در 27 نوامبر سال 1947 ساخته شده و از آن زمان تا کنون تنها یکبار در سال 1990 و طی محاصره شهر خاموش شده و همینطور تونل جنگی که طی سال‌های 1992 تا 1995 تنها راه ارتباطی شهر با دیگر نقاط دنیا بود، از جمله دیدنی‌های جذاب و منحصر به فرد این شهر تاریخی هستند.

از جمله جاذبه‌های طبیعی آن نیز می‌توان به اسکاکاواک، مرتفع‌ترین آبشار منطقه بالکان با 98 متر ارتفاع، چشمه بوسنی در پای کوه ایگمن که در سال 2006 مجسمه یادواره طبیعی را برنده شد و رستوران پارک پرنسوا که در بالاترین نقطه شهر و درست بالای محله قدیمی باسکارسیجا واقع شده اشاره نمود.

آب و هوا

اقلیم نسبتا معتدل همراه تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و بارش همیشگی باران به خصوص در ماه‌های دسامبر و آگوست از ویژگی‌های آب و هوایی این منطقه است.

دیدنی‌ها