سمرقند | samarkand

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۳۸۸٬۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۶۶(۹۸۸)+
ساعت:

شرح

سمرقندد ومین شهر بزرگ کشور ازبکستان و مرکز استانی به همین نام است. این شهر که شهری فارسی زبان در میان ازبکی‌های این کشور می‌باشد، به جواهر فرهنگی مردم شرق شهرت یافته که پر شده از بناهای زیبا و معماری‌های خاص قدیمی است. این شهر باستانی و زیبا که روزگاری پیوند دهنده چین با اروپا بوده و در مرکز جاده ابریشم قرار داشته، امروزه به شهری مدرن و دلفریب تبدیل شده که سنت و فرهنگ خود را از یاد نبرده است. همراه ایلیا گشت به این شهر دلربای باستانی سفر کنید .

معرفی سمرقند

سمرقند که بیشتر مردمانش را فارسی زبانان تاجیکی تشکیل می‌دهند، زمانی یونانیان آن‌را مارکندا می‌نامیدند. ایرانیان آن‌را در اواسط سده چهارده میلادی در دشت‌های حاصلخیز و زیبای زرافشان به‌عنوان شهری برای کشاورزی ساختند و از آن پس در دوران هخامنشیان، به مهم‌ترین شهر منطقه تبدیل شد. این شهر که یکی از کهن‌ترین شهرهای دنیاست، امروزه یکی از مهم‌ترین مراکز تاریخی آسیای میانه محسوب می‌شود. واژه سمرقند مشتق شده از واژه پهلوی سمرکند به معنای سنگ‌دژ می‌باشد. این شهر باستانی در سال 2011 در لیست میراث فرهنگی جهانی یونسکو به ثبت رسید.

گردشگری

هرچند سمرقند امروزی با سمرقند قرون وسطی تفاوت‌های فراوانی دارد اما هنوز هم گنبدها، برج‌ها و طاق‌های تزیین شده با الگوهای موزاییکی که در نور خورشید می‌درخشند و چشم‌گیر هستند، در جای جای شهر دیده می‌شوند. مسجد بی بی خانم با طاق بسیار زیبای خود که به طاق بهشت معروف است، میدان ریگستان که به مروارید آسیای مرکزی شهرت دارد و در اطراف خود مدارس بسیار کهن زیبایی از جمله مدرسه اُلُغ بیگ(1417-1420) و مدرسه شیردار(1619-1636) را جای داده، همچنین گور امیر، مقبره رخ آباد و آرامگاه شاه زند از جمله اماکن باستانی و بسیار جالب شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر در جنوب غربی ازبکستان واقع شده و از سمت شمال خود با بخارا، در شرق با شهر ترمیز و در غرب خود با کشور ترکمنستان همسایه شده است.

آب و هوا

اقلیم خشک و نیمه خشک بر این شهر محصور در خشکی حاکم است. تابستان‌های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوبی دارد. بارش‌های پراکنده باران از دی‌ماه تا اردیبهشت ادامه دارد و در گرم‌ترین ماه‌های سال دمای هوا به 40 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد.

دیدنی‌ها