سامارا | Samara

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۱۳۴۷۱۶
پیش شماره تلفن: ۸۴۶(۷)+
ساعت:

شرح

سامارا | Samara

سامارا به عنوان ششمین شهر بزرگ روسیه به عنوان مرکز استانی به همین نام شناخته می‌شود. این شهر که پیشینه آن به پنج قرن قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد دارای تمدنی دیرینه و کهن است. با این وجود هسته اولیه شهر با نام امروزی خود در سال 1357 میلادی بنا شده هرچند تا قبل از سال 1586 میلادی و ساخته شدن قلعه‌ای نظامی در این مکان تقریبا  جمعیتی به آن جذب نشده بود. این شهر که میزبان برخی رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه است به همین دلیل ایلیا گشت در این مقاله به معرفی بیشتر آن پرداخته است.

معرفی شهر سامارا

سامارا در طی حکومت کمونیست شوروی به کویبایشف تغییر نام داده بود، در طول جنگ جهانی دوم و تا سال 1943 به عنوان جایگزینی برای پایتخت شناخته می‌شده است.  جالب اینجاست که در تمام جهان آن‌را به عنوان بزرگ‌ترین مرکز هوافضا روسیه و دنیا می‌شناسند و از طرفی دروازه ارتباطی منطقه بسیار وسیع ولگا در روسیه با دیگر نقاط این کشور و همچنین مسیر ارتباطی داد و ستد دریایی این منطقه با بقیه کشورهای اروپایی است. اکثریت غالب مردم منطقه از نژاد روس و بقیه از نژاد تاتار، موردوی، اوکراینی و ارمنی هستند.

ورزشگاه

ورزشگاه سامارا آرنا که برای میزبانی رقابت‌های فوتبال سال 2018 در نظر گرفته شده، در سال 2010 طرح ابتدایی آن پایه‌ریزی و در سال 2017 با ظرفیت حدود 45 هزار نفر به بهره‌برداری رسید. 

گردشگری

از جمله دیدنی‌های جالب و مشهور شهر می‌توان به صومعه زنان ایورسکی، کلیسای جامع جرج ویکتوریوس، میدان کویبایشف، مجسمه سنگی استلا، پناهگاه استالین و مجسمه یادبود چاپائف اشاره نمود.

جغرافیا

این شهر که در قسمت جنوب شرقی روسیه اروپایی و در ناحیه فدرالی ولگا واقع شده، در مجاورت نقطه اتصال رود ولگا و رود سامارا با مساحت 466 کیلومترمربع قرار گرفته است. 

آب و هوا

اقلیم قاره‌ای مرطوب بر این منطقه حاکم است که مشخصه آن تابستان‌های بسیار گرم و داغ و مرطوب و زمستان‌های بسیار سرد با بارش فراوان برف است. اختلاف دمای میان فصل‌ها در این نوع اقلیم بسیار زیاد است.