سالامانکا (Salamanca)

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۱۵۴٬۴۶۲
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۴
ساعت:

شرح

سالامانکا 

سالامانکا که در مرکز اسپانیا قرار دارد زیبایی نفس گیرش را مدیون معدن سنگی است که ساختمان ها با استفاده از آن بنا شده اند. بازتاب نور فوق العاده زیبایی که ساختمان های سالامانکا را می درخشاند باعث شده که این شهر به “شهر طلایی” معروف شود. 

سالامانکا از سال 1988 در یونسکو ثبت‌ شده است.  میدان اصلی آن یکی از زیبا‌ترین میدان‌ها در اسپانیا به‌شمار می‌رود. در زیر طاق‌های مربوط به قرن ۱۸ شما می‌توانید کافه‌، بستنی‌فروشی و مغازه‌های خرید سوغاتی پیدا کنید.

میدان سالامانکا چند قرن پیش ساخته شده است و شهر به‌خاطر اعتبارش و نیز دانشگاه سلامانکا در سراسر اروپا به‌خوبی شناخته می‌شد. قدیمی‌ترین دانشگاه اسپانیا در سال ۱۱۳۴ ساخته شده است و ۳۰ هزار دانشجو، شهر را همواره زنده نگه می‌داشتند.

این شهر پر از معماری تاریخی مثل کلیسای جامع بیِخا و خانه ی کونچاس است. اگر از سالامانکا دیدن می کنید از پلاسا ماخور شروع کنید، جایی که دانشجویان گرد هم می آیند و برای ساعت ها کنار هم مشغول گپ و گفت هستند. اشتیاق و اعتماد به نفس آن ها به سالامانکا این مژده را می دهد که آینده ی شهر همانند گذشته ی طلایی اش روشن خواهد بود.

این شهر با نام شهر دانشگاهی نیز شناخته می‌شود و از سال 1218 یکی از بهترین شهرهای دانشگاه های اروپاست.درواقع این شهرت از زمان قرون وسطی شکل گرفت و دانشجویان بسیاری از سرتاسر اروپا به این شهر روی آوردند. با انتخاب شهر سالامانکا در تور اسپانیا می‌توانید انرژی جوانی را در این شهر زیبا احساس کنید. با قدم گذاشتن در خیابان‌هایی که دارای سنگفرش هستند بسیار لذت خواهید برد. سالامانکا همچنین دارای تاریخ غنی و میراث فرهنگی است.

دانشگاه سالامانکا 

اولین دانشگاهی که در سال 1218 تأسیس‌شده است دانشگاه سالامانکا می‌باشد که در قلب این شهر تاریخی قرارگرفته است. اگر به قرون‌ وسطی بازگردیم این دانشگاه از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و جزء مراکز مهم آموزشی شمرده می‌شده است. از علم‌های مهمی که بشر می‌توانست فرابگیرد سیستم کوپرنیک بود که نام دیگر آن نظریه‌ی خورشید محوری بوده است.اگر با تور اسپانیا در این دانشگاه قدم نهاده باشید حتماً حکاکی‌های زیبای روی دیوار را دیده‌اید. این حکاکی‌ها از سال 1534 افزوده شدند.

میدان مایور 

یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین میدان‌های اسپانیا که قلب تپنده‌ی شهر می‌باشد میدان مایور است. در سراسر میدان ساختمان‌هایی 3 طبقه و یک‌شکل قرارگرفته‌اند. ساخت آن‌ها از زمان 1755-1729 به طول انجامید. اگر به تاریخچه‌ی این میدان نگاه کنید متوجه می‌شوید که اتفاقات و مراسمات مهمی در آنجا برگزار می‌شده است که از میان آن‌ها می‌توان به مسابقات گاوبازی اشاره کرد. این مسابقات از اوایل قرن 19 متوقف شد. در برنامه تور اسپانیا از تماشای منظره هنگام غروب آفتاب میدان مایور لذت خواهید برد. در این میدان رستوران‌ها و کافه‌های بسیاری قرار دارد که همین امر موجب شلوغی و سرزنده بودن آن است.

کلیسای قدیمی 

این کلیسا قدیمی‌ترین کلیسای شهر است که از نامش نیز پیداست. ساخت آن بین سال‌های 1200-1100 انجام‌شده است. در این ساختمان معماری زیبای آن دوره کاملاً به چشم می‌خورد. کلیسای قدیمی خیلی بزرگ نیست اما زیبایی آن بی‌نظیر است زیرا 53 صحنه از زندگی مسیح در تمامی دیوارها و سقف‌ها به تصویر کشیده شده است.

کلیسای جدید 

این کلیسا از کلیسای قدیمی پیشی گرفته است و در بالای تپه قرار دارد. این برتری تنها ازلحاظ عظمت می‌باشد نه قدمت. ساخت کلیسا نزدیک به دو قرن به طول انجامید. آغاز آن در قرن شانزده صورت گرفته و در قرن هجده به پایان رسیده است. اگر تور اسپانیا را انتخاب کردید حتماً از این کلیسا بازدید کنید. بی‌شک از سبک‌های گوناگون آن اعم از پلاترسک، گوتیک و باروک لذت خواهید برد. دروازه‌های کلیسا نهایت زیبایی را دارند به‌ویژه درب غربی و شمالی کلیسا.

خانه صدفی سالامانکا 

خانه‌ی صدفی در قرن پانزده ساخته‌شده است و شوالیه‌ای به نام تالاورا مالدونا در آنجا زندگی می‌کرده است. از ویژگی‌های بارز ساختمان که به چشم می‌خورد دیوارهایی است که با صدف تزئین شده‌اند. با تور اسپانیا می‌توانید این زیبایی را از نزدیک ببینید. در دیوارهای آن بیشتر از 300 صدف قرارگرفته است. جالب است بدانید در ساعات مختلف با قرارگیری نور خورشید در آن بافت متفاوتی از ساختمان رؤیت می‌شود.

کلیسای باروک Clerecía

این کلیسا در پشت ساختمان صدف قرارگرفته است و جزء شاهکارهای قرن هفده محسوب می‌شود. این کلیسا شامل یک گنبد بزرگ و 2 برج بلند و در کنار هم بوده که از سبک باروک الهام گرفته است. اگر با تور اسپانیا به این کلیسا بروید می‌توانید در روزهای سه‌شنبه تا یک‌شنبه از آن دیدن کنید. شایان‌ذکر است که امروزه این کلیسا دفتر مرکزی دانشگاه سالامانکا است.

موزه هنرهای نو و آرت دکو 

این موزه موزه‌ای است که سرشار از هنرهای تزئینی می‌باشد و در ساختمانی مدرن به نام کازا لیز قرارگرفته است. قدمت ساختمان به سال 1905 بازمی‌گردد. با انتخاب تور اسپانیا و قدم گذاشتن در موزه با 2500 اثر آشنا خواهید شد. این اثرها شامل مجسمه‌های طلا،نقاشی روی شیشه، مبلمان، اسباب‌بازی‌های قدیمی و … می‌باشند. به خاطر داشته باشید که موزه در روزهای سه‌شنبه تا یک‌شنبه فعالیت دارد و پنج‌شنبه به‌طور رایگان به روی عموم باز است.

صومعه‌ی سن استفان

صومعه‌ی سن استفان محیطی بسیار آرام دارد و در فاصله‌ی کمی از پل جدید و نزدیک به کلیسای قدیمی قرارگرفته است. این صومعه دارای کلیسا نیز می‌باشد که قدمت ان به سال‌های 1610-1524 بازمی‌گردد.

محراب کلیسا به دستان مشهورترین هنرمندان ساخته‌شده است. مقبره‌ی دوک آلبا (فرماندار هلند هنگامی‌که تحت سلطه‌ی اسپانیا بود) در سمت چپ محراب واقع‌ شده است.