سنت کاترین | Saint Catherine

مشخصات شاخص

کشور: مصر | Egypt
جمعیت: ۴,۶۰۳
پیش شماره تلفن: ۶۹(۲۰)+
ساعت:

شرح

سنت کاترین نام شهرکی کوچک در دل شبه جزیره پر رمز و راز سینا و در اعماق یکی از کویری‌ترین مناطق مصر است که دور تا دور آن‌را کوه‌های ناهموار احاطه کرده‌اند. در این منطقه بکر و دست نخورده، جایی که تا چشم کار می‌کند تنها صخره و سنگ نمایان می‌شود، قدیمی‌ترین کتابخانه جهان و صومعه‌ای قرار گرفته که از نظر تمام ادیان الهی جایی مقدس و معنوی است. این‌جا همان جایی است که ده فرمان الهی بر حضرت موسی (ع) وحی شد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این منطقه تاریخی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر سنت کاترین 

منطقه سنت کاترین همیشه و در تمام طول تاریخ حتی قبل از اینکه به عنوان شهر تاسیس شود جزیی از امپراطوری مصر بود و بخشی از استان تاریخی دشرت ریتو “Deshret Reithu” شناخته می‌شد. با دستور ساخت صومعه‌ای موقوفی برای سنت کاترین و این منطقه مقدس به دستور امپراطور روم شرقی یعنی ژوستین کبیر در بین سال‌های 527 تا 565، مردم به این منطقه جذب شدند و این شروعی برای گسترش جمعیت و تاسیس شهرکی در این ناحیه بود. در قرن شانزدهم پیش از میلاد، فرعونیان مصر راه شور Shur را که از سراسر شبه جزیره سینا عبور می‌کرد و به بیرسبه و اورشلیم می‌رسید را بنا کردند. همین راه بعدها به رشد بیشتر شهر نیز کمک کرده است. این منطقه به مصریان معادن طلا و مس بسیاری بخشیده و ویرانه‌های معادن و معبدهای بسیاری را هنوز هم در آن می‌توان دید. این معابد مربوط به دوزادهمین سلسه اختصاص یافته به هاتور، الهه عشق، موسیقی و زیبایی هستند و از پادشاهی جدید مصر به سوپدو، خدای صحرای شرقی، تقدیم شده‌اند. جالب است بدانید که صومعه سنت کاترین که در محل وحی ده فرمان خدا به حضرت موسی در پای کوه سینا بنا شده، هرگز در تمام طول تاریخ مورد غارت و تجاوز واقع نشده و امروزه یکی از قدیمی‌ترین صومعه‌های جهان به شمار می‌رود. 

جغرافیا و آب و هوا 

سنت کاترین شهری در استان سینای جنوبی مصر است که در حومه کوه‌های ال تور El Tur در ارتفاع 1.158 متری واقع شده و حدود 120 کیلومتر از شهر باستانی نوبیا Nuweiba قرار گرفته است. اقلیم این منطقه کویری است و دارای سردترین شب‌ها نسبت به سایر شهرهای مصر است. رطوبت آن بسیار کم است و بلندترین رشته کوه‌های مصر با دره‌های کوچک و بزرگ بسیار این شهر را احاطه کرده‌اند. 

دیدنی‌ها