صحنه | Sahneh

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۵٬۵۰۸
پیش شماره تلفن: ۰۸۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

شهرستان صحنه یکی از شهرهای غربی در استان کرمانشاه که با درختان کهنسال چنار سر به فلیک کشیده‌ و سراب دربند شگفت‌انگیز، همراه یادگارهای به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی در آن، به یکی از بهترین مقاصد گردشگری استان کرمانشاه و غرب کشور تبدیل شده است. این شهر زیبای تاریخی که از هر گوشه و کنار آن رود و چشمه‌ای جاریست، یکی از بهترین پیشنهادهای ایلیا گشت برای سفری عرفانی و پر رمز و راز به شماست. در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی پرداخته‌ایم، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر صحنه

صحنه که شاید تغییر شکل یافته عربی واژه سئنه به معنای شاهین است، روزگاری در مسیر کاروان‌ها قرار داشته که هنوز هم می‌توان بناهای یادگار مانده از کاروانسرها را در آن دید. مثل کاروانسراهای شاه عباسی که در خیابان شاباسی شهر پا بر جا مانده‌اند. این شهر زمانی، حتی در دوره قاجاریان، تنها قریه‌ای کوچک و سرسبز بوده و به مرور به خاطر حاصلخیز و مرغوب بودن خاک آن، رونق یافته و به شهر تبدیل شده است. همچنین این شهر پایتخت موسیقی عرفانی ایران است و مردمی اهل شعر و موسیقی و عرفان دارد. بیشتر ساکنین این منطقه پیرو مکتب یارسان هستند و اقلیتی بهایی و یهودی نیز در آن ساکن می‌باشند. بقیه نیز شیعه دوازده امامی هستند که همگی به زبان کردی با گویش لکی صحبت می‌کنند. 

گردشگری 

دخمه دربند یا گور دخمه، پل میان‌راهان، غار کیکاووس، بقاع متبرکه فراوان، منطقه شکار ممنوع امروله و دالاخانی، روستای زیبا و بی‌نظیر کندوله، روستای ترازوبره، روستاهای زیبای بید سرخ و کرتویچ و از همه مهم‌تر سراب و آبشارهای بی‌نظیر دربند و گروس که در میان کوه‌های سربرافراشته و درختان وحشی و باغ میوه قرار گرفته‌اند از جمله جاذبه‌های دیدنی و فوق‌العاده این شهر می‌باشند.

جغرافیا

صحنه که از دو بخش مرکزی و دینور تشکیل شده، تنها 50 کیلومتر با شهر کرمانشاه فاصله دارد. همچنین با شهرستان‌های سنقر، کنگاور، هرسین و بخش کاکاوند همسایه می‌باشد.

آب و هوا

این منطقه نیز دارای آب و هوای معتدل و خنکی است که زمستان‌های نسبتا سرد و پر بارش و تابستان‌های خنکی را برای آن رقم زده است.