رودسر | Rudsar

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۴۰۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۱۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

رودسر | Rudsar

رودسر یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران و مرکز شهرستان رودسر می‌باشد. این شهر ساحلی و نیمه کوهستانی که در شمال خود به دریاچه خزر و در جنوب به رشته کوه‌های البرز می‌رسد، دارای جاذبه‌های طبیعی بی‌نظیر و منحصربه فردی شده که از هر نظر آن‌را به یک مقصد فوق‌العاده برای گردشگری تبدیل نموده است. همچنین با پیشینه تاریخی خود که به زمان قاجار برمی‌گردد دارای جاذبه‌های تاریخی دیدنی و زیبایی نیز می‌باشد. همراه با ایلیا گشت به این شهر زیبا سفر میکنیم. 

معرفی شهرستان رودسر

شهرستان رودسر با نام قدیمی هوسم در گذشته‌های دور محلی برای حکمرانی زیدییان و همچنین لنگر پسر وشمگیر زیاریان بوده است. همچنین روستای بویه، املش کنونی، زادگاه خاندان بویه که بعدها حکومت آل‌بویه را تاسیس نمودند می‌باشد. مردم این منطقه به زبان گیلکی بیه پیش که از زیر شاخه‌های زبان پهلوی است صحبت می‌کنند. مذهب آنان شیعه اثنی عشری است و بیشتر مهاجرین این منطقه سادات و علویون هستند که در زمان آل بویه به این منطقه مهاجرت نموده‌اند. جالب است که در روستایی به نام سیاه‌کله از توابع همین شهرستان 98 درصد مردم از سادات موسوی می‌باشند.

گردشگری در رودسر

این منطقه جز معدود مناطقی در ایران است که کوهستان به نزدیک‌ترین فاصله خود به دریا می‌رسد، از همین رو چشم‌انداز بی‌نظیری برای این ناحیه در طول 30 کیلومتر به وجود آمده است. به همین دلیل شهر رودسر به مهم‌ترین مرکز والیبال ساحلی در ایران تبدیل شده است. از این گذشته پل تاریخی تمیجان مربوط به دوران صوفیه، مسجد تمیجان، گنبد پیرمحله و قلعه بندبن از اماکن تاریخی و بسیار زیبای باستانی این شهر به شمار می‌روند.

جغرافیا

این شهر که از جنوب با رشته کوه‌های البرز هم مرز و در شمال به دریای خزر می‌رسد، در شرق خود با شهرستان رامسر و در غرب با شهرستان املش و لنگرود همسایه است. همچنین این شهر محل عبور رودهای پل‌رود با زیر شاخه‌های کیارود و شیرارود می‌باشد.

آب و هوا

اقلیم این ناحیه در شمال و نزدیک به دریای خزر که در منطقه‌ای جلگه‌ای قرار گرفته مرطوب و شرجی است. در جنوب خود و در منطقه منطقه کوهستانی آب و هوایی خنک و سردسیر دارد.

دیدنی‌ها