رووینی

Rovinj

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۳٬۵۶۲
پیش شماره تلفن: ۱۵۲(۳۸۵)+
ساعت:

شرح

رووینی شهری ساحلی در شبه جزیره استریا در شمال کشور کرواسی است. شهری با خانه‌های تاریخی رنگارنگ که به حق یکی از زیباترین بند‌رهای دریای آدریاتیک به‌شمار می‌رود. برای هر کسی که به کرواسی سفر می‌کند، دیدار از این شهر قطعا یکی از بهترین خاطرات او را رقم خواهد زد. خانه‌های عجیب و رنگارنگ آن، به همراه کوچه‌های باریک سنگفرش شده با قلوه سنگ‌های زیبا، در کنار سواحل شنی خیره کننده و آب‌های نیلگون دریای آدریاتیک منظره‌ای شگفت را به وجود آورده‌اند که در ذهن هر کسی تا همیشه باقی خواهد ماند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بندر زیبای اروپایی پرداخته، با ما همراه شوید.

معرفی شهر رووینی

رووینی که به گفته باستان‌شناسان در قرن هفتم به آن اشاره شده و تنها جزیره‌ای در دریای آدریاتیک بوده است. اما برخی بر این باورند که در بین قرن‌های سوم تا پنجم شکل گرفته است. در قرن هفتم اسلاوها برای اولین‌بار در این منطقه وارد شدند و صنعت ماهیگیری و دریایی خود را گسترش دادند. این شهر در سال 1199 قرارداد تجاری مهمی با دوبرونیک جهت حمایت از تجارت دریایی‌اش امضا نمود. اما در قرن سیزدهم به دلیل حملات متعدد جنوآ و اسکوک‌ها به ونیز پناه می‌برد. در طی قرن‌های 16 تا 18 که ترک‌های عثمانی بوسنی و بخش قاره‌ای کرواسی را تحت سلطه خود در می‌آورند، مهاجرت به این شهر نیز افزایش می‌یابد. از همین‌رو به شهر وسعت می‌بخشند تا جایی‌که در 1763 این شهر به شبه جزیره تبدیل شده و به سرزمین اصلی کرواسی متصل می‌شود. 

اقتصاد

صنعت توریسم در این سرزمین نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند و امروزه رووینی یکی از مهم‌ترین بنادر توریستی کرواسی محسوب می‌شود. صنعت کشتی‌سازی، صنایع دریایی و ماهیگیری نیز از دیگر صنایع مهم این شهر به شمار می‌روند. 

گردشگری

معروف‌ترین جاذبه رووینی کلیسای جامع سنت یوفمیا با برج ساعتی بسیار زیبای کنار آن است که بر فراز یک تپه مشرف به شهر واقع شده‌اند. موزه تاریخی باتانا که درست در کنار دریا قرار گرفته، معماری جالب توجه شهر همراه خانه‌های رنگارنگ و خیابان‌هایی باریک که با قلوه سنگ فرش شده‌اند، گالری‌های هنری متعدد، سواحل شنی خیره کننده و دریای زیبای آدریاتیک از جمله جاذبه‌های گردشگری این بندر می‌باشند.

جغرافیا

این بندر در شمال کشور کرواسی در شبه جزیره استریا واقع شده که از جنوب به خاک کرواسی و از شمال به دریای آدریاتیک متصل می‌شود. 

آب و هوا

اقلیم مدیترانه‌ای با زمستان‌های نسبتا ملایم و تابستان‌های خیلی گرم بر رووینی حاکم است.