رووانیمی | Rovaniemi

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۱٬۳۲۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۵۸
ساعت:

شرح

رووانیمی در فنلاند را زادگاه بابانوئل می‌دانند و به همین دلیل عده‌ی زیادی از مردم جهان در زمان تعطیلات کریسمس، برای دیدن بابانوئل و سورتمه‌سواری به این شهر سفر می‌کنند.

شهر مرکزی لاپلاند در فنلاند و بزرگ‌ترین شهر مسکونی در نزدیکی مدار قطب شمال و همچنین زادگاه بابانوئل است. زمانی که دمای هوا در زمستان به زیر صفر می‌رسد، دهکده سانتا کلاز (Santa Claus Village) در رووانیمی در فنلاند به یکی از بهترین مقاصد گردشگری معروف دنیا برای خانواده‌ها تبدیل می‌شود. برای کودکان ملاقات با بابانوئل و گوزن‌هایش یک تجربه مهیج و جادویی به حساب می‌آید و به همین دلیل خیلی از بزرگ‌ترها زمان تعطیلات کریسمس یا ماه عسل خود را برای سفر به این دهکده انتخاب می‌کنند.

این دهکده  در حال حاضر یکی از پربازدیدترین نقاط فنلاند به‌شمار می‌رود به طوری‌که هر سال بیش از ۳۰۰ هزار بازدیدکننده دارد که رقم قابل توجهی از آن‌ها گردشگران چینی هستند چراکه کریسمس در این کشور قدغن است. در اینجا به شما می‌گوییم که چرا این دهکده کوچک در لاپلند به زادگاه رسمی بابانوئل تبدیل شد.

برای صدها سال فولکلور اشکال اولیه مشابه بابانوئل در لاپلند (منطقه شمالی فنلاند) وجود داشت. بابانوئل در اصل با الهام از خدای اودین در اساطیر اسکاندیناوی بود که به‌عنوان بز یول (Yule Goat) شناخته می‌شد و در شب وسط زمستان هدایایی را به مردم اهدا می‌کرد و امروزه نیز در فنلاند به بابانوئل، بزیول گفته می‌شود. موجودات کوچکی به نام تانتو (tonttu) نیز او را همراهی می‌کردند که بعدا به‌عنوان پری‌های سانتا شدند.

در قرن شانزدهم این اسطوره‌ها با داستان سنت نیکلاس ادغام شدند و شکل بابانوئل امروزی به وجود آمد. در سال ۱۸۶۶ یک تصویر در مجله‌ی هفتگی هارپر چاپ شده بود که بابانوئلی را نشان می‌داد که در قطب شمال زندگی می‌کرد و رابطه‌ی او با مکان‌های سرد و برفی را به تصویر می‌کشید.

مردم فنلاند می‌دانستند که لاپلاند محل خیلی مناسبی برای زندگی چهره‌ محبوب کریسمس‌شان است. این محل با وجود سرما همچنان قابل سکونت و مملو از گوزن‌های وحشی بود که می‌توانستند در قطب شمال به چریدن بپردازند. در سال ۱۹۲۷ مارکوس روتویو از رادیو فنلاند به دنیا اعلام کرد که اتاق کار بابانوئل در کورواتونتوری (Korvatunturi) است. از آن زمان تاکنون این موضوع به‌عنوان داستان رسمی دهکده سانتا کلاز استفاده می‌شود.