روتردام | Rotterdam

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱٬۲۱۱٬۵۲۳
پیش شماره تلفن: ۰۱۰(۳۱)+
ساعت:

شرح

روتردام یا رتردام شهری بندری در استان هلند جنوبی، واقع در غرب کشور هلند است. این بندر علاوه‌ بر اینکه بزرگ‌ترین بندر اروپاست، دومین بندر بزرگ جهان پس از شانگهای نیز محسوب می‌شود. این شهر زیبای هلندی که پس از آمستردام دومین شهر بزرگ هلند است، هرچند به پای آمستردام نمی‌رسد اما جاذبه‌های منحصر به فرد و مناظر تماشایی آن در کنار سواحل بی‌نظیر زیبا و پاکش در کرانه‌های دریای شمال، از ایده‌آل‌ترین مقاصد گردشگری جهان به شمار می‌رود. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبای هلندی را بیشتر بشناسیم.

معرفی بندر روتردام

به گفته باستان‌شناسان، قدمت سکونت انسان در این منطقه به سال 900 میلادی می‌رسد که در پست‌ترین نقطه در کنار رود روته بوده است. نهر روته از زمین‌های باتلاقی می‌گذشت و نام آن یعنی روته که در قدیم روتا (Rotta) تلفظ می‌شد نیز به معنی «آب گل‌آلود» است. واژه روتا از دو بخش روت (گل‌آلود) و «آ» (آب) تشکیل شده‌ است. هم اکنون این شهر بیشتر شهرت خود را مدیون چند فرهنگی بودن، دانشگاه اراسموس، معماری مدرن، بمباران شهر در خلال جنگ جهانی دوم و چشم‌اندازهای کنار رودخانه‌ایش می‌باشد. اینجا پایتخت معماری و شهرسازی هلند که شهرسازی آن آمیزه‌ای از هنر آوان گارد و شهرسازی مدرن و سنتی هلندی است می‌باشد. همچنین 300 فرهنگ ملی و قومی گوناگون نیز در آن یافت می‌شود.

اقتصاد

روتردام که با توکیو به عنوان بزرگ‌ترین بندر جهان مدام در حال رقابت است، جایگاه راهبردی آن در دلتای «راین-ماس-اسخلد» بر کناره دریای شمال و در قلب سامانه‌ای انبوه از راه‌آهن‌ها، جاده‌ها و راه‌های هوایی و آبی باعث شده تا لقب «دروازه اروپا» را بگیرد. از همین جهت یکی از مبادی اصلی ورود و خروج کالا به اروپا محسوب می‌شود.

جغرافیا

بندر روتردام واقع در غرب کشور زیبای هلند در کرانه رود نیووه ماس و رودخانه کوچک رته که از مرکز شهر به رود ماس می‌ریزد واقع شده و نیز رودخانه راین در اینجا به دریای شمال وارد می‌شود. این شهر در جنوب منطقه کلان‌شهری راندستاد قرار گرفته است. روتردام-رینموند منطقه کلان شهری است که سکونت‌گاه پیوسته‌ای را تشکیل می‌دهند. این بندر با آمستردام 90 کیلومتر فاصله داشته و با قطار 40 دقیقه زمان برای رسیدن به آنجا لازم است.

آب و هوا

اقلیم اقیانوسی معتدل مانند سایر مناطق هلند بر این شهر نیز حاکم است. بارندگی تقریبا در تمام فصول سال حتی تابستان‌ها نیز وجود دارد و دمای ملایم‌تری را سبب می‌شود. با این وجود در زمستان‌ها به ندرت برف می‌بارد.

دیدنی‌ها