روستوف‌ نا‌ دونو | Rostov na Donu

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۰۴۸۱۲۴
پیش شماره تلفن: ۸۶۳(۷)+
ساعت:

شرح

روستوف نا دونو را می‌توان به عنوان بزرگترین شهر مستقر در جنوب روسیه معرفی نمود که مرکز ناحیه اوبلاست روستوف و منطقه جنوبی فدرال این کشور می‌باشد، که در کرانه رود دن واقع شده است. این شهر که قدمت چندانی از تاسیس و ساخت آن نمی‌گذرد، یک شهر بندری فوق‌العاده زیباست که به دروازه قفقاز شهرت یافته است. این شهر به مرکز جنوبی روسیه لقب گرفته که یکی از ترانزیت‌های مهم این ناحیه به شمار رفته و چندین بزرگ‌راه پر اهمیت همراه با خط آهن «سن پترزبورگ- روستوف نادونو- قفقاز» و مسیر کشتیرانی از مرکز روسیه به دریای سیاه از آن عبور می‌کند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این بندر زیبا پرداخته است.

معرفی شهر روستوف نا دونو

تاریخ برای شهر روستوف نا دونو از 15 دسامبر سال 1749 شروع شد و پس از در طول سال‌های 1760 تا 1761 قلعه‌ای نظامی در این منطقه و برای جلوگیری از حمله ترک‌ها و تاتارها ساخته شد. این قلعه نظامی کم کم چهارهزار نفر جمعیت به خود جذب نمود و به کلانشهر روستوف معروف شد. بعدها و در طی تغییر و تحولات منطقه‌ای به قلعه دیمیتری روستوف و بعد از آن به صورت ساده روستوف درآمد تا اینکه نهایتا به روستوف نادونو تغییر نام داد. هم اکنون منطقه نزدیک به رودخانه دن (Don River)، نقش مهمی در عرصه فرهنگی و تجاری روسیه بازی می‌کند. این شهر بندری یکی از شهرهای میزبان در رقابت‌های جام جهانی 2018 روسیه است.

ورزشگاه 

استادیوم روسی بزرگ این بندر با معماری خاص و عجیب خود که از کوه‌های قدیمی کورگانز الگو برداری شده، به خاطر کیفیت و تجهیزاتی که داشته محل برگزاری مسابقات مهم فوتبال در دنیا بوده و سال 2014 ساخته و 2017 با ظریف 45 هزار نفر افتتاح شده است. جالب اینجاست که تیم باشگاهی روستوف برای همین ورزشگاه است که دو بازیکن خوب کشورمان یعنی سردار آزمون و سعید عزت اللهی برای این باشگاه بازی کرده‌اند.

جغرافیا

این شهر اروپایی با مساحت 436 کیلومترمربع در ۴۶ کیلومتری شرق دریای آزوف و ۱۰۷۰ کیلومتری جنوب مسکو واقع شده است.

آب و هوا

آب و هوای قاره‌ای مطلوب با میانگین دمای هوا که در ماه ژانویه به ۳ درجه سانتی‌گراد و در ماه جولای به منفی ۲۳ درجه می‌رسد بر این شهر حاکم است.