ریگا | Riga

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۰۶٬۴۱۳
پیش شماره تلفن: ۶۶،۶۷(۳۷۱)+
ساعت:

شرح

اگر دنبال سفر به شهری بندری ولی آرام، زیبا و سرسبز، با نمایی قرون وسطایی ولی جذاب، خیابان‌هایی سنگفرش شده، مردمانی شاد و با فرهنگی غنی هستید، ایلیا گشت شهر ریگا را به شما معرفی می‌کند. ریگا بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور لتونی که یکی از مهم‌ترین بنادر حوزه بالتیک است و دروازه اقتصادی کشور سرسبز لتونی محسوب می‌شود. 

معرفی شهر ریگا

قدمت شهر زیبای ریگا به دوران قرون وسطا بر‌می‌گردد و هنوز هم معماری‌ها و بناهایی از آن دوران در شهر وجود دارد. این شهر برای علاقه‌مندان به تاریخ و قرون وسطا در واقع نقش بهشتی راهنما را بازی ‌می‌کند. مرکز شهر، که به شهر قدیم نیز شهرت یافته در سال 1997 در فهرست میراث تاریخی یونسکو ثبت شده است. این شهر در واقع بزرگ‌ترین مجموعه معماری هنرنو در جهان را در خود جای داده است.

اقتصاد

این بندر زیبا یکی از مهم‌ترین مراکز صنعتی، تجاری، فرهنگی و مالی منطقه بالتیک محسوب می‌شود. 50 درصد تولید ناخالص داخلی و صادرات لتونی مربوط به این شهر بوده که از همین رو نیمی از مشاغل مهم کشور را نیز به خود اختصاص داده و نقش کلیدی در اقتصاد حوزه بالتیک را داراست. محصولات چوبی، محصولات غذایی و نوشیدنی، دارو و وسایل فلزی، مواد صادراتی آن‌را تشکیل می‌دهند. در سال 2011 این بندر بالغ بر 34 میلیون تن محموله را انتقال داده است و همچنان پتانسیل رشد و توسعه در آینده ای نزدیک را دارد. صنعت توریسم هم بخش بزرگی از اقتصاد آن‌را بر دوش می‌کشد. در سال 2016 این شهر 2.3 میلیون توریست جذب کرده است.

گردشگری

پیاده‌وری در خیابان‌های سنگ‌فرش شده، دیدن از ساختمان‌های قدیمی به سبک هنر نو و قرون وسطا، مرکز قدیمی شهر، کلیساهای معروف گنبدی، کلیسای سنت جیکوب و کلیسای سنت از جمله اماکن دیدنی و تاریخی و جذاب شهر هستند.

جغرافیا

ریگا با مساحت ۳۰۷٫۱۷ در واقع بزرگ‌ترین شهر در حوزه بالتیک و سومین شهر بزرگ منطقه بالتیک پس از سن‌پترزبورگ و استکهلم است. این بندر بر دهانه رود داگاوا و در کنار خلیج ریگا قرار گرفته است. 

آب و هوا

دریای بالتیک تاثیر بسیاری بر آب و هوای مناطق اطراف خود گذاشته و از همین جهت اقلیم این منطقه همیشه بارانی و شرجی است. تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و یخبندان از مشخصه‌های آب و هوایی این شهر محسوب می‌شود.