ریکاویک | Reykjavik

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۳۰٬۳۴۵
پیش شماره تلفن: ۵(۳۵۴)+
ساعت:

شرح

شمالی‌ترین پایتخت جهان که فاصله چندانی با مدار قطبی 66 درجه شمالی ندارد، پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور ایسلند، شهر ریکاویک است. سفر به این شهر برای هرکسی قطعا رویایی است که آرزویش را دارد. شهری که در زمستان‌ها تنها چهار ساعت رنگ خورشید را می‌بیند و در بیشتر ایام سال میزبان رنگین‌کمان‌های زیبا و شفق‌های قطبی بی‌نظیر است. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این پایتخت زیبای قطبی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر ریکاویک

تاریخ‌نگاران قدمت سکونت بشر در ریکاویک را به 870 میلادی به دست شخصی به نام اینگلوفورآنارسون می‌دانند که از مردم نوردیک بوده است. باستان‌شناسان تقریبا بیشتر آنچه که در مورد ایسلند می‌دانند را از کتابی به نام لاندنامابوک به معنی کتاب اقامت که تاریخ ایسلند را در خود دارد، یافته‌اند. نام‌گذاری این شهر نیز مربوط به چشمه‌های آب‌گرمی است که بخارهایی از آن‌ها همیشه به هوا بلند می‌شود و معنای واژه ریک‌یاویک نیز خلیج بخار است. این شهر یکی از پاک‌ترین، سبزترین و امن‌ترین شهرهای جهان است. مردم محلی از واژه  Stærsta smáborg í heimi به معنی بزرگ‌ترین شهر کوچک جهان به عنوان لقب شهر خود استفاده می‌کنند.

اقتصاد

این شهر به عنوان پایتخت ایسلند در سال 1918 معرفی گردید. اما پیشتر از آن در سال 1786 به عنوان یک شهر تجاری توسعه یافت و طی دهه‌های بعدی به‌طور پیوسته رشد کرد و به مرکز ملی بازرگانی، جمعیتی و فعالیت‌های دولتی تبدیل شد. امروزه این شهر مرکز فعالیت‌های فرهنگی، اقتصادی و دولتی ایسلند و یک مقصد گردشگری محبوب در جهان است.

جغرافیا

این شمالی‌ترین پایتخت جهان در واقع، در جنوب غربی ایسلند قرار گرفته و بندری در ساحل جنوبی خلیج فاکسا است. مساحت آن 274 کیلومترمربع است و در نزدیکی خود چشمه‌های آتشفشانی بسیاری را دارد. 

آب و هوا

شاید به نظر خیلی‌ها چون ایسلند کشوری سرد و قطبی است، پس حتما آب و هوایی بسیار سرد بر شهرهای آن حاکم است، اما واقعیت چیز دیگری است. جریان‌های دائم آب گرم گلف استریم در کرانه‌های جنوبی آن باعث افزایش نسبی دمای این سرزمین می‌شود. شهر ریکاویک نیز به نوبه خود تحت تاثیر این جریان‌ها از یخبندان‌های طولانی در زمستان در امان است با این حال بازهم تابستان‌های خنک و گاهی سرد دارد.

دیدنی‌ها