رجینا | Regina

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۱۵,۱۰۶ نفر
پیش شماره تلفن: ۳۰۶
ساعت:

شرح

رجینا | Regina

رجینا ، مرکز استان ساسکاچوان کشور کانادا است. این شهر از نظر وسعت بعد از ساسکاتون دومین شهر بزرگ و مرکز کارهای فرهنگی و اقتصادی استان ساسکاچوان است. این شهر قبلا محل استقرار دولت سرزمینهای شمال غربی بوده که این سرزمینها ابتدا جزئی از استان ساسکاچوان و آلبرتا بودند و منطقه  District of Assiniboia را تشکیل می دادند. این منطقه قبلا «واسکانا » در زبان بومی به معنی « استخوان بوفالو » نامیده می شد اما در سال 1882 به افتخار ملکه ویکتوریا ، ملکه بریتانیا نامش به رجینا (معنی کلمه ملکه در زبان لاتین) تغییر کرد. این تصمیم توسط پرنسس لوئیز، دختر ملکه ویکتوریا که همسر ژنرال دولتی کانادا بود گرفته شد.

برخلاف برنامه‌های سایر شهرهای کانادا غربی، این شهر دارای چند ویژگی توپوگرافی است . بر همین اساس با استفاده از سد آب چند نهر را مهار کردند و از در مسیر کشاورزی مورد استفاده قرار دادند. این شهر بخصوص از زمانیکه مرکز استان شد نیز اهمیت بیشتری پیدا کرد.دانشگاه رجینا ، نخستین دانشگاه ملی کشور کانادا است. موزه تاریخ طبیعی ، مرکز علوم ساسکاچوان ، گالری هنر مکنزی و مرکز هنرهای ساسکاچوان نیز از دیگر مراکز مهم این شهر هستند.

فرهنگ

این شهر در حوزه های فرهنگی – هنری دارای از جمله تئاتر، رقص و موسیقی سابقه درخشانی دارد که تحت پشتیبانی دانشگاه آن قرار دارد.در دوره های مختلف این فعالیتها فرهنگی – هنری جلوه گر شده اند و تاکنون 5 هنرمند ملی در این شهر پا به عرصه این رشته ها گذاشته اند.