راتناپورا (ratnapura)

مشخصات شاخص

کشور: سریلانکا
جمعیت: ۵۲,۱۷۰
پیش شماره تلفن: ۹۴+
ساعت:

شرح

راتناپورا 

راتناپورا یک شهر بزرگ در سریلانکا است. این مرکز پایتخت استان سباراگامووا و همچنین منطقه راتناپورا است و یک مرکز سنتی برای تجارت سنگ های قیمتی سریلانکا است. این شهر در کالو گانگا در جنوب مرکزی سریلانکا ، 101 کیلومتری جنوب شرقی پایتخت کشور ، کلمبو واقع شده است. این مرکز یک صنعت دیرینه تاسیس معدن سنگهای قیمتی شامل یاقوت ، یاقوت کبود و سایر سنگهای قیمتی است. جدا از استخراج سنگهای قیمتی ، این شهر به دلیل تولید برنج و میوه شناخته شده است. مزارع بزرگ چای و لاستیک شهر را احاطه کرده اند. چای رشد یافته در این منطقه به چای کم کشور گفته می شود. در این شهر صنعت توریستی کاملاً مستقر وجود دارد. مجتمع ذخیره ای جنگلی Sinharaja ، پارک ملی اوداوالاوه ، کیتگلولا و قله آدم به ویژه در بین گردشگران محبوب است.

بیمارستان راتناپورا که در اوایل سال 2019 به یک بیمارستان آموزشی ارتقا یافته است ، مجهز به سه واحد جراحی ، سه واحد پزشکی ، دو واحد ارتوپدی ، سه واحد زنان و زایمان ، دو بخش کودکان و زایمان ، یک واحد اطفال ، یک واحد ENT ، یک واحد مغز و اعصاب ، یک واحد جراحی مغز و اعصاب ، واحد روماتولوژی ، یک واحد جراحی ، یک واحد نفرولوژی با جذابیت های دیالیز ، یک واحد پوست ، یک واحد روانپزشکی ، یک واحد A&E و یک بخش قلب و عروق. این مجذوبات تئاتر برای جراحی های معمول و تلفات 24/7 است. همچنین دارای دو واحد ICU در حال حاضر 12 تختخواب ICU را پذیرایی می کند. همچنین این مرکز آموزش کارشناسی ارشد برای کارآموزان pg جراحی و کودکان است. با تأسیس دانشکده پزشکی در دانشگاه صباراگامووا به عنوان یک بیمارستان آموزشی به روز شد.

اقتصاد راتناپورا

مردم شهر به تجارت گوهر بستگی دارد. سنگ گنبد سایت مشترک در اطراف آن است. بیشتر بازرگانان سنگهای قیمتی سریلانکا از راتناپورا فعالیت می کنند. تعداد قابل توجهی از معامله گران سنگهای قیمتی خارجی نیز در این شهر وجود دارند که ارزش سنگهای قیمتی موجود در آنجا را به رسمیت شناخته اند. در بین تجار خارجی ، معامله گران تایلندی اکثریت دارند. همه روزه تعداد زیادی از معامله گران از حومه و سایر شهرها در مرکز شهر جمع می شوند تا سنگ های قیمتی بفروشند یا بخرند.

بازرگانان در مقیاس بزرگ سنگهای قیمتی را از افراد محلی جمع می کنند و آنها را در بازار بین المللی به فروش می رسانند. برخی از تاجران برای خرید جواهرات از شهر خارج می شوند. این شامل شهرهای همجوار مانند Kalawana ، Bogawantalawa ، و دوره الا است. پس از کشف کانسارهای آبرفتی یاقوت کبود در سطح جهانی در دره ایلاکاکا در ماداگاسکار ، بسیاری از بازرگانان راتناپورا برای خرید سنگهای قیمتی از خارج از کشور به ماداگاسکار سفر می کنند.

کشاورزی در راتناپورا

صنعت کشاورزی این شهر نیز به خوبی توسعه یافته است. مزارع بزرگ چای و لاستیک شهر را احاطه کرده اند. اگرچه مزارع برنج قبلاً از دیدگاههای رایج در اطراف شهر نیز برخوردار بودند ، اما در حال حاضر کشت برنج با آینده ای نامعلوم در راتناپورا روبرو می شود زیرا بسیاری از کشاورزان دست از کشت برنج خود بر می دارند و به معدن سنگهای قیمتی روی می آورند که روشی سودمندتر برای کسب درآمد است. اگر بسیاری از کشاورزان دست از كشاورزی بردارند ، برداشت محصول كافی از مواد غذایی برای آنها و تجارت در بازارها برای كشاورزان سخت تر خواهد بود. بسیاری از میوه های خوشمزه و سبزیجات به عنوان محصولات بازار رشد می کنند.

آب و هوا

راتناپورا دارای طبقه بندی اقلیمی کوپن استوایی تحت طبقه بندی آب و هوا است. این شهر در قسمت جنوب غربی سریلانکا ، به اصطلاح منطقه مرطوب واقع شده است. این شهر بارندگی ها را از ماه مه تا سپتامبر به طور عمده از موساهای جنوب غربی می گیرد. در ماه های باقیمانده سال نیز به دلیل باران های همرفت بارندگی بسیار زیاد است. میانگین بارندگی سالانه حدود 4000 تا 5000 میلی متر است. میانگین دما از 24 تا 35 درجه سانتی گراد تغییر می کند و رطوبت زیاد نیز وجود دارد. این شهر 21 متر از سطح دریا واقع شده است.

دیدنی‌ها