کوئینزلند | Queensland

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴٬۵۱۶٬۳۶۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۶۱۲
ساعت:

شرح

کوئینزلند یکی از ایالت های شمال شرقی استرالیاست. مرکز این ایالت شهر بریزبین است که در جنوب آن واقع شده است.

وجه تسمیه

نام این ایالت بر اساس نام ملکه ویکتوریا، ملکه انگلیس نامگذاری شده و به معنی سرزمین ملکه است.

جغرافیا

این ایالت به تنهایی وسعتی بیش از ایران دارد و با حدود ۱۸۵۲۶۴۲ کیلومتر مربع وسعت ایالت کوئینزلند 22.5 درصد از قاره استرالیا  را به خود اختصاص داده و بعد از ایالت استرالیای غربی برگترین ایالت آن محسوب می شود.

آب و هوای آن نیز در هر قسمت متفاوت است بطوریکه مرکزش خالی از سکنه، جنوب آن نیمه استوایی، غرب آن نیمه خشک و پوشیده از علفزار و شمال آن استوایی است.

همچنین این ایالت از دو جهت شرق و شمال با اقیانوس آرام، از غرب به قلمرو سرزمین شمالی و ایالت ویکتوریا و از جنوب به ایلت نیوساوت ولز محدود می شود.

جاذبه ها

وجود جاذبه های متنوع و متعدد گردشگری اعم از سواحل طلایی، سواحل صخره ای، جنگل های انبوه و دیواره مرجانی ثبت شده در میراث جهانی ، رودها، آبشارها و … موجب شده این منطقه یکی از پرتوریست ترین بخش های استرالیاست.

باغ ها، پارک ها و جنگل ها در واقع ثروتی خدا داد و طبیعی برای این ایالت هستند که همواره مورد استقبال گردشگران هم قرار می گیرند.

یکی از گردش گاه های زیبای این ایالت، باغ‌های بوتانیک بریزبن با بیش از 2000 گونه گیاه در منطقه «لون پاین کوالا» است که به گردشگران اجازه می دهند از نزدیک حیوانات را لمس کنند و یا حتی به آن‌ها غذا بدهند.

یکی از قدیمی ترین پارک های این منطقه، پارک کویین (Queen’s Park) در خیابان واربرتون (Warburton) است. باغ بوتانیک (botanic) که در سال 1870 میلادی ایجاد شده نیز در کنار پارک قرار دارد.

یکی دیگر از پارک های محبوب این منطقه پارک ملی لمینگتون در محدوده مک فرسون است که به ثبت جهانی هم رسیده است. بیش از 190 پرنده نادر و کمیاب ، 500 آبشار جنگل های گرمسیری و نیمه گرمسیری در این پارک وجود دارد.

یکی از شهرهای این ایالت کنز است. این شهر دارای بخش های مختلف گردشگری اعم از سواحل زیبا از خلیج ترینیتی (Trinity Bay) تا بندر داگلاس و گردشگاه کنز، باغ‌های گیاهی فلیکر (Flecker Botanic Gardens) با بیش از 100 گونه نخل و موزه جامعه‌ی تاریخی از مهم ترین جاذبه های این شهر است.

دیدنی‌ها