کبک | Quebec

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۹۶۹۴۶
پیش شماره تلفن: ۵۸۱ و ۴۱۸ (۱)+
ساعت:

شرح

شهر کبک یکی از کهن‌ترین شهرهای کشور کانادا مرکز استانی به همین نام است. این شهر با تاریخی حدود 400 سال پس از شهرهای سنت‌جان، پرت‌رویال و تدوزاک قدیمی‌ترین شهر این کشور پهناور محسوب می‌شود. این شهر واقع در امریکای شمالی که در شمال مکزیک قرار گرفته، ظاهرا تنها شهری در امریکای شمالی‌ست که برج و باروی دورش پس از سال‌ها هنوز هم سالم مانده و پر از فضاهای پرجنب و جوش شهری و آثار تاریخی ارزنده شده که همراه با طبیعت زیبای خود توانسته در صدر شهرهای توریستی کانادا برای خود جا باز کند. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر می‌پردازد.

معرفی شهر کبک

شهر کبک در سال 1608 توسط ساموئل دوچاپلین تاسیس شده است. این شهر که قبلا مستعمره انگلستان و فرانسه بوده، هنوز هم ساختمان‌های تاریخی خود را که حتی در جنگ‌های میان فرانسه و سرخپوستان به عنوان پایگاه عملیات مورد استفاده قرار می‌گرفته را نیز حفظ کرده است. برج و باروی شهر نیز در سال 1985 به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید. مردم شهر نیز هرچند زبان انگلیسی را خوب بلدند اما نسبت به زبان فرانسه تعصب خاصی دارند. به نوعی می‌توان این شهر را مهد تمدن فرانسه و یک مرکز اقتصادی مهم در منطقه دانست.

گردشگری

ارگ (La Citaddele) یادگار جنگ‌های فرانسه و سرخپوستان، هتل برج مانند شاتو فرانتناک، منطقه تجاری پتی چاپلین، پلکان خطرناک و انواع جشنواره‌های زمستانی و تابستانی از دیدنی‌ها و مناطق توریستی تفریحی این شهر فرانسوی امریکایی‌ست.

جغرافیا

امتداد شهر در طول سواحل یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های جهان یعنی سنت‌لورنس به سمت یکی از قدیمی‌ترین مراتع کوهستانی زمین یعنی کوهپایه‌های لورنتیان قرار گرفته است. در سمت غرب خود پس از عبور از پل‌های ارتباطی شهر با سواحل جنوبی و ساحل ژاک کارتیه احاطه شده که به سمت شهرهای پونت روژ، نویل و سنت کاترین دولا ژاک کارتیه می‌رود. همچنین آبشارهای مونت‌مورنسی نیز در سمت شرق شهر جریان دارند. این شهر در شرق استان کبک قرار گرفته است.

هتل‌ها

دیدنی‌ها