جزیره قشم | Qeshm Island

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۴۸٬۹۹۳
پیش شماره تلفن: ۰۷۶۳
ساعت:

شرح

جزیره قشم 

جزیره قشم یکی از جزایر استان هرمزگان در کشور عزیزمان ایران است و بزرگترین جزیره خلیج‌فارس در تنگه هرمز محسوب می‌شود. این جزیره زیبا یکی از مهم‌ترین مناطق توریستی و گردشگری کشور ایران است. با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی جزیره قشم

جزیره قشم به وسعت ۱۵۰۰ کیلومترمربع، بیشترین سواحل و کرانه‌ها را در بین جزایر خلیج‌فارس دارد. تنوع سواحل صخره‌ای، ماسه‌ای و گلی از ویژگی‌های این جزیره است که چنین خصوصیتی در کمتر جزیره‌ای یافت می‌شود.
شهر قشم در شرقی‌ترین نقطه جزیره واقع شده‌است و  از گذشته تا کنون اهمیّت فراوانی داشته و عمده‌ترین سکونتگاه جزیره محسوب می‌شود. انتخاب این شهر به عنوان مرکز اصلی توسعه منطقه آزاد تجاری-صنعتی قشم بر اهمیت آن افزوده‌است.

آب و هوا

قشم آب و هوایی گرم و مرطوب دارد و رطوبت نسبی هوا بالاست. دمای متوسط سالیانه حدود ۲۶ درجه سانتی‌گراد است. گرم‌ترین ماه‌ها تیر تا شهریور و سردترین آن دی و بهمن است.

پوشش گیاهی

مهم‌ترین پوشش گیاهی جزیره در جنگل‌های حرا مشاهده می‌شود که گونه‌ای از مانگروها است و بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مربع از مساحت جزیره را به خود اختصاص داده‌است.

موقعیت جغرافیایی قشم

این جزیره از شمال به شهر بندرعباس و مرکز بخش خمیر، از شرق به جزیره لارک، از جنوب به جزیره هنگام و از جنوب‌غربی به جزایر تنب بزرگ و کوچک و ابوموسی محدود می‌گردد.
بندرعباس نزدیک‌ترین بندر در ساحل اصلی کشور به جزیره قشم است که فاصله آن تا محل سربندر قشم ۲۰ کیلومتر می‌باشد. محل احداث پل خلیج‌فارس که قرار است این جزیره را به ساحل اصلی کشور متصل کند، در دماغهٔ شمالی جزیره، در محل بندر لافت تا بندر پل، در شهرستان خمیر است که فاصله آن در حدود ۱۸۰۰ متر بوده و نزدیک‌ترین فاصله این جزیره از ساحل اصلی به شمار می‌رود.

زبان و گویش

زبان اصلی مردم این جزیره، فارسی است ولی با گویش بندری صحبت می‌کنند که برای همه مردم و مسافران این جزیره قابل درک و فهم است. زبان محلی قشمی، ترکیبی از زبان‌های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است.

دین و مذهب

مردم جزیره قشم پیرو مذهب تسنن شافعی هستند. دین‌داری در میان مردم این جزیره جایگاه خاصی دارد و فرزندان خود را از کودکی تشویق به نمازخواندن و روزه‌گرفتن و یادگیری قرآن می‌کنند.

غذاهای محلی

نان تُمُشی، نوعی نان محلی بسیار نازک است که آن را با سس مخصوصی به نام مهیاوه می‌پزند. تخم مرغ و پنیر نیز در این نان می‌ریزند که همزمان با نان می‌پزد.
چایی شیر نوشیدنی مخصوص آنجا است.
خورش قلیه‌ماهی، هَوآری ماهی، هَوآری مرغ، هَوآری گوشت، زیبُن هَوور، زیبُن میگ، زیبُن، حَلا ماهی، نان بآدی از جمله غذاهای محلی رایج در قشم است.

تورها

هتل‌ها

دیدنی‌ها