قصر شیرین | Qasr e shirin

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۸٬۴۷۳
پیش شماره تلفن: ۰۸۳(۹۸)+
ساعت:

شرح

قصر شیرین شهری در غربی‌ترین ناحیه‌ی استان کرمانشاه که با قدمت هزار ساله خود و با داشتن یادگارهایی از ادوار مختلف تاریخ و به خصوص جنگ هشت ساله ایران و عراق، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. این شهر افسانه‌ای هزار داستان با تاریخ بی‌نظیر و باشکوه خود که گاه با بغض و خون آمیخته شده، همراه طبیعت بسیار زیبا و دلپذیرش یکی از بهترین‌ مقاصد توریستی در غرب کشور است. اگر قصد سفر در دل افسانه‌ها و تاریخ و لذت بردن از مناظر شگفت منطقه‌ای گرمسیری با نخل‌های بی‌سر را دارید، ایلیا گشت به شما قصر زیبای شیرین را پیشنهاد می‌کند.

معرفی قصر شیرین

در مورد تاریخ بنای قصر شیرین که یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای استان کرمانشاه است، افسانه‌ها و داستان‌های بسیاری وجود دارد. از جمله اینکه گفته می‌شود خسروپرویز پادشاه بزرگ ساسانی، باغ‌هایی وسیع با قصرهایی باشکوه را در این منطقه برای معشوقه‌‌ی مسیحی‌اش شیرین، بنا نهاد که به قصرشیرین شهرت یافت. اما قبل از آن نیز این منطقه محل یکی از قصرهای خسرو پرویز با نام دستجرد یا دستگرد بوده و یونانیان آن‌را آرت میتا نامیده بودند. متاسفانه پس از حمله اعراب به این سرزمین، تمام این منطقه با قصرهای با شکوهش نابود شدند و تنها ویرانه‌ای از آن‌ها باقی ماند. بعدها قصبه‌ای کوچک با همین نام در اینجا بنا شد و به مرور زمان شکوه و عظمت خود را بازیافت اما در دوران هشت سال جنگ ایران و عراق بار دیگر به طور کامل تخریب شد. پس از جنگ و در سال 1367 اهالی شهر دوباره به بازسازی آن پرداختند.

گردشگری

از جمله مهم‌ترین بناهای تاریخی به جا مانده از ادوار مختلف تاریخ و اماکن دیدنی آن می‌توان به چهار قاپو، کاخ ساسانی خسرو پرویز، کاروانسرای عباسی، نهر شاه گدار، حوش کری، بان قلعه، قلعه جوان‌میر و حاجی قلعه‌سی اشاره کرد.

جغرافیا

این شهر که در غرب کرمانشاه و در فاصله 166 کیلومتری آن قرار گرفته در نزدیکی مرز ایران و عراق واقع شده و مرز خسروی که مسیر اصلی تهران به بغداد است را در 18 کیلومتری خود دارد. همچنین با شهرستان‌های سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب در داخل کشور همسایه است. رودخانه پرآب، دائمی و زیبای الوند نیز از میان شهر می‌گذرد. 

آب و هوا

این منطقه دارای آب و هوای نیمه بیابانی، گرم و خشک است که تابستان‌های خیلی گرم و زمستان‌های معتدلی را موجب می‌شود.