قائم شهر | Qaem Shahr

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۰۴۹۵۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۱۱
ساعت:

شرح

قائم شهر از بزرگترین و مهم ترین شهرهای استان مازندران  و شمال ایران و مرکز شهرستان قائم‌شهر است که در ناحیه البرز مرکزی واقع شده است که از به هم پیوستن هفت محله‌ی کوچکسرا، کتی‌سر، آب بندان‌سر، حسن‌آباد، سیدمحله، بربری‌محله و مجاورمحله (شامل ترک‌محله و کبریت‌محله) تشکیل شده است.

قائم‌شهر بین کوه و دریا قرار دارد که به همین علت از آب و هوای معتدل و مرطوب برخوردار است. میزان باران و رطوبت در این شهر زیاد بوده و قسمت‌های جنوبی شهرستان پوشش کوهپایه‌ای داشته و مرتفع است که باعث شده آب و هوای سردتر و کوهستانی و زمستان‌های بارانی و برفی در این شهر حاکم شود.

این شهر به علت دارا بودن بارندگی مناسب پوشش گیاهی مساعدی را دارد اما پوشش گیاهی در تمام نقاط آن یکسان نیست زیرا تا ارتفاع ۲۰۰۰ متری نفوذ رطوبت دریای خزر از بین رفته یا به مقدار حداقل می‌رسد که این موضوع باعث کاهش تراکم جنگل و جایگزین مراتع به جای جنگل می‌شود. 

بنا به شواهد و قرائن موجود اماکن مذهبی نظیر امامزاده یوسف رضا و آرامگاه علامه فقیه شیخ طبرسی خبر از از سابقه دیرینه تمدن و فرهنگ قبل از قرن ششم هجری این شهرستان می‌دهد. بنا به سوابق موجود بنای اولیه این شهر در دوران قاجاریه با نام علی‌آباد بنیان شد که متشکل از قریه‌ای با واحدهای تجاری و مسکونی در نزدیکی‌های میدان طالقانی امروزی و محله‌هایی در اطراف و روستاهای بزرگ نظیر چمنو (جمنان فعلی) قادیکلا و کوچکسرا در اطراف بوده است.

از سوغاتی‌های این شهر می‌توان به تندیرنون (نان محلی)، سوهان کنجد (پِشتِ زیک) ،برنجک (بهادانه)، پیس گندله، کوماج و…اشاره کرد.

روستای سیدابوصالح، امامزاده یوسف‌رضا، امامزاده حمزه، منطقه حفاظت شده آبشار شیرگاه، پل آجری خرما کلا، پل بالا تجن، منطقه حفاظت شده خیبوس، آببندان ساروکلا، موزه قایم شهر، پارک جنگلی تِلار، پارک ولیعصر، پارک نمونه گردشگری پایین‌لموک، بوستان ساحلی سراج، پارک سیاهرود، پیست کارتینگ، جنگل کلوس، جنگل روستای کوتنا، جنگل شالتماس، غار پلنگ لی، جنگل ممیج چال، جنگل اوجی تالار، چشمه آب معدنی هزارون، مرداب قادیکلا، از جاذبه‌های دیدنی این شهر است.

دیدنی‌ها