پونتا آرناس | Punta Arenas

مشخصات شاخص

کشور: شیلی | Chile
جمعیت: ۱۲۷,۴۵۴
پیش شماره تلفن: ۶۱(۵۶)+
ساعت:

شرح

پونتا آرناس 

پونتا آرناس سرزمینی بکر با شن‌های روان و چشم‌انداز بی‌نظیری از اقیانوس آرام که نظیر آن‌ را در کمتر جایی از جهان زمینی می‌توان دید و شناخت. پونتا آرناس بزرگ‌ترین شهر در جنوب مدار 46 درجه جنوبی است که مرکز استانی به نام ماژلان در جنوب کشور زیبا و افسانه‌ای شیلی است. هرآنچه که بهترین‌های دنیاست، همه را در همین‌جا، جایی در آخر دنیا می‌توان یافت. این شهر زیبای شیلایی بهترین مکان دنیا برای به پرواز درآوردن مرغ رویاست. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر پر رمز و راز شیلایی داشته باشید.

معرفی شهر پونتا آرناس 

در سال‌های خیلی دور و در حدود سال‌های 1848 میلادی، پونتا آرناس در واقع یک مستعمره کوچک کیفری یا در اصل تبعیدگاهی بود که مجرمان و زندانیان را روانه آنجا می‌کردند. اما موقعیت استراتژیک آن به کمک شهر آمد و با افزایش رفت و آمد دریایی و بازرگانی به آن، شهر بزرگ‌تر شده و رونق گرفت. رونق تجارت بین این شهر و سواحل امریکای جنوبی و امریکای شمالی در ادامه دهه 1800 میلادی باعث اهمیت روزافزون این بندرگاه کوچک گردید. اما با پیدا شدن معادن طلا، سرنوشت این بندر کوچک به کلی عوض شد و با سرعت بیشتری شروع به پیشرفت نمود و به منطقه‌ای عالی برای مهاجرت جویندگان طلا تبدیل شد. در سال 1927 نام شهر را به دلیل قرارگیری در تنگه ماژلان، ماژلان نهادند اما در سال 1938 نام قبلی آن بازگردانیده شد. 

اکثر جمعیت شهر را مهاجران کرواسی تباری که به دنبال طلا راهی این منطقه شده بودند، تشکیل می‌دهد. هرچند در بین آنان مردمانی از تبار اسپانیایی، پرتغالی، بریتانیایی، و اسکاندیناویایی نیز وجود دارند. 

اقتصاد 

این شهر از سال 1977 یکی از دو بندر آزاد تجاری مهم در شیلی است. امروزه نیز همچنان به عنوان مهم‌ترین بندر تنگه ماژلان شناخته شده و محل بارگیری محموله‌های گوشت گوسفند شیلی است. 

جغرافیا و آب و هوا 

پونتا آرناس شهری بزرگ در شبه جزیره برانزوییک در کشور شیلی است که در استان ماژلان آن قرار گرفته و مرکز این استان و نیز مرکز ناحیه ماژلان و جنوبگان این کشور است. اقلیم آن نیز به دلیل عرض جغرافیایی بسیار جنوبی آن زیر قطبی اقیانوسی طبقه‌بندی شده که به آب و هوای تندرا شباهت دارد. دمای تمامی فصل‌های آن به دلیلی نزدیکی به اقیانوس تعدیل شده و اختلاف بسیار اندکی دارد. در سردترین ماه سال دما تا نزدیکی یک درجه سانتی‌گراد پایین رفته و در گرم‌ترین ماه سال دما تا چهارده درجه سانتی‌گراد افزایش می‌یابد. 

دیدنی‌ها